2018 YGS ve LYS kaldırılarak onların yerine “Temel Yeterlilik Testi ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı” yani kısa yazılışları ile TYT ve YKS geldi. İlk gün yapılacak olan 1. oturum sınavı TYT ve ikinci gün yapılacak olan sınav 2. oturumda ise YKS olacaktır. 2018 Mart ayında artık YGS sınavı olmayacak ve TYT - YKS Haziran ayında gerçekleştirilecektir. YKS nedir, YKS hakkında bilmeniz gereken şeylerdir nelerdir merak ediyorsanız:

Değişen sınav sistemi ile ilgili paralel olarak eski adıyla YGS yeni adıyla TYT (Temel Yetenek Testi) ders konularında bazlı değişikliklere gidilmiştir. Öncelikle YGS sınavında Sosyal Bilgiler kısmı ile Fen Kısmı kaldırılarak alan sınavı dediğimiz YKS’ye taşınmıştır. Bizler öğrencilerin öğretmenlerine en çok sordukları soruların bazılarına yanıt vereceğiz:

YKS konuları nelerdir?

YKS ders konuları nelerdir?

TYT konuları nelerdir?

TYT de Edebiyat var mı?

TYT ders konuları nelerdir?

YGS ve LYS konularından farkı var mıdır?

TYT kaldırılan konular nelerdir?

2018 TYT YKS konuları Ösym tarafından yapılan açıklamada TYT YKS sınavlarında müfredatta değişiklik olmamış yani geçen senelerde çıkan konular aynı şekilde TYT ve YKS çıkacaktır. Vereceğimiz TYT konuları ve YKS konuları ile ilgili bilgiler ÖSYM tarafından açıklamalar doğrultusunda oluşturulmuş olup, yeni bilgiler geldikçe güncellenecektir.

TYT YKS Konuları aşağıda verilen linklerden detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

TYT Konuları:

2018 TYT Türkçe Konuları

2018 TYT Matematik Konuları

2018 TYT Fen Bilimleri Konuları

2018 TYT Sosyal Bilimler Konuları

YKS Konuları:

2018 YKS Matematik Konuları

2018 YKS Edebiyat Konuları2018 YKS Sosyal Bilimler Konuları

2018 YKS Fen Bilimleri Konuları

2018 YKS Yabancı Dil Konuları