2020 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

TYT Biyoloji, TYT Fen Bilimleri içinde yer almakta olup, toplamda 6 tane soru sorulmaktadır. TYT Biyoloji Konuları ÖSYM’nin açıklamasıyla birlikte MEB müfredatından gelecektir. Öğrenciler sıklıkla sormuş oldukları:

TYT Biyoloji konuları nelerdir?
Biyoloji TYT konuları nelerdir?
TYT Biyoloji soru dağılımı nasıldır?
TYT Biyoloji sorularının analizi nasıl yapılır?
TYT Biyoloji soru tipleri nasıldır?

bu tarz soruların cevaplarını bu yazımızın içerisinde belirttik.

TYT Biyoloji çalışma stratejisi oluşturulmadan önce TYT Biyoloji konuları araştırılmasında fayda vardır. Aşağıda TYT Biyoloji konuları liste şeklinde verilmiştir:

  1. Biyoloji Bilimi
  2. İnorganik Bileşikler ve Organik Bileşikler
  3. Hücre ve Yapısı ve Madde Geçişleri
  4. Canlıların Ortak Özellikleri
  5. Canlıların Sınıflandırılması
  6. Ekoloji
  7. Hücre Bölünmeleri, Eşeysiz-Eşeyli Üreme
  8. Kalıtım, Biyoteknoloji
  9. Bitki Biyolojisi
  10. Sistemler Genel

TYT BİYOLOJİ KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI

Konu Adı

2017 (YGS)

2018 (TYT)

2019 (TYT)

Canlıların Temel Bileşenleri

3

1

1

Hücre ve Yapısı

2

1

Metabolizma

Hücre Bölünmeleri

1

1

Canlıların Sınıflandırılması

1

1

1

Ekoloji

1

1

Kalıtım ve Evrim

2

1

Sistemler

2

Bitkiler Biyolojisi

1

1

Toplam

13

6

6

TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı Analizleri

TYT Biyoloji TYT Fen bilimleri testinin içinde yer almaktadır. Toplamda 6 tane soru sorulmaktadır. Sorular ağırlıklı olarak 9. ve 10. sınıf biyoloji konularından gelmektedir. Diğer derslerde de yaptığımız gibi TYT Biyoloji konularını da kısımlara ayırabiliriz. Bu kısımlar sırasıyla; hücre, canlıların özellikleri, genetik ve ekolojidir.

Hücre ve Yapısı Kaç Soru Çıkar?

Hücre ve yapısı kısmının içeriği; hücrenin özellikleri, hücre bölünmesi ve madde geçişleridir. Her sene en az bu kısımdan 2 soru gelmektedir. Bu kısım ağırlıklı olarak ilk dönem 9. ve 10.sınıf biyoloji konularıdır. Geçmiş senelerde de bu kısımdan her sene soru geldiği için ileriki senelerde de geleceğini kesin gözüyle bakabiliriz. TYT Biyoloji’de bu konular sınavın yüzde 30-40'ını oluşturur.

Canlıların Özellikleri Kaç Soru Çıkar?

Canlıların özellikleri kısmı canlıların ortak özellikleri ve canlıların temel bileşenleri konularını barındırır. Her sene bu konulardan en az 1 soru gelmektedir. 9. sınıf biyoloji konuları arasında da yer alır. Bu konular TYT Biyoloji testinde yüzde 20-30 civarındadır. Çıkmış biyoloji sorularını incelediğimizde her sene bu kısımda kesin olarak sorulduğunu görmekteyiz. Canlıların özellikleri müfredattan kaldırmadığı müddetçe bu kısımdan önümüzdeki senelerde de sorular gelecektir.

Genetik Kaç Soru Çıkar?

Çaprazlama, kalıtım, biyoteknoloji, aile aracı ve rh faktörü konularını içeren kısımdır. TYT Biyoloji’de bu kısımdan her sene en az 1 adet soru sorulur 10. sınıf biyoloji konuları arasında yer alır. Bu kısım TYT Biyoloji konuları arasında matematiksel işlemlerin uygulandığı yerdir. Genellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte genetik bilimi geliştiği için ileriki senelerde de genetikten soru geleceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

Ekoloji Kaç Soru Çıkar?

Canlıların sınıflandırılması, habitat, ekosistem, canlıların birbirileriyle olan ilişkilerini gibi konuları içeren kısımdır. Her sene en az bu kısımdan 2 soru gelmektedir. Bu kısım ÖSYM’nin her sene tercih ettiği, vazgeçilmez olan konular arasında yer almaktadır.

TYT Biyoloji Konuları Nelerdir ve Nasıl Değerlendirilmelidir?

TYT Biyoloji soruları genellikle 9. sınıf ve 10. sınıf biyoloji konuları arasından çıkmaktadır. TYT Biyoloji sorularını incelediğimizde konu bilgisini kullanarak soruda verilmiş olan deneyleri açıklama şeklinde sorulduğunu fark etmekteyiz. Bazen kavram karmaşasına sebebiyet verecek sorular da sorulmuştur. Bu yüzden TYT Biyolojiye dikkatli bir biçimde çalışmanızda fayda vardır. Bu bilgiler ışığında TYT Biyoloji konuları öğrenciler tarafından öğrenilebilmesi için temel düzeyde kimya ve matematik bilgisine ihtiyaç vardır. Özellikle bahsedilen bu durum genetik konusunu anlamak ve sorularını çözmek için önemlidir.

Tıp, eczacılık, hemşirelik, fizik tedavi uzmanı ve veterinerlik gibi bölümlerde okumak isteyen öğrencilerin biyoloji konularına diğer fen derslerine nazaran daha fazla çalıştığını görmekteyiz. Bazı öğrencilerin TYT Biyoloji netleri düşük geldiğinde, TYT Biyoloji soruları hakkında şikâyet ettiğine şahit olursunuz. Bunun en temel sebebi şikayet eden öğrencilerin TYT Biyoloji konularını ezberleyerek öğrenmeleridir. TYT Biyoloji sözel bir ders değildir. Her derste olduğu gibi TYT Biyolojinin de kendi içinde çalışma mantığı vardır. Bu mantığı gözeten bütün öğrenciler; sayısal, sözel ve eşit ağırlık fark etmeksizin başarılı olurlar. Soruların içeriğinde günlük hayatta karşılaştığımız örneklerden tutun son yıllarda yapılmış deneylere kadar biyoloji alanında yapılmış bütün gelişmeleri bulabilirsiniz.

TYT Biyoloji soruları diğer fen sorularına göre daha uzun yapıda olabilirler. Bunun nedeni TYT Biyoloji konularının daha yüksek oranda sözel içerik barındırmasıdır. Bu konular sırasıyla; hücre ve yapısı, canlıların özellikleri ve üremedir. Bu tarz sorularla amaçlanan öğrencinin bilgi seviyesini ölçebilmektir.

Ekoloji kısmının sorularını geçmiş yıllara göre değerlendiğimizde bilgi yoğunluklu olmadığını görmekteyiz. Ağırlıklı olarak bir deney üzerinden değişkenleri analiz edip konunun içerisinde yeterli bilgiyi kullanmayı ölçümleyen yeni nesil soruların oranı da artmaktadır. Bu konular hakkında daha detaylı bilgi almak için okuldaki veya kurstaki uzmanlardan faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte TYT Biyoloji konuları üzerinde çalışma stratejisi oluşturmak için şu linkten biyoloji özel ders alabilirsiniz.