2020 TYT Kimya Konuları ve Soru Dağılımı

Değişen sınav sistemiyle birlikte TYT Kimya Konuları ve Soru Dağılımı için önemli değişiklikler gelmiştir. TYT Kimya’da toplam 7 tane soru vardır. Geçmiş yıllara göre değerlendirdiğimizde, TYT Kimya sorularının çok zor olmadığını fakat dikkat ölçen soruların olduğunu fark etmekteyiz. Bu sebeple öğrencilerin TYT Kimya konuları için detaylı bir çalışma yapmasında fayda vardır. TYT Kimya Konuları çalışırken kimyanın çalışma prensiplerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. ÖSYM'nin açıklamaları doğrultusunda TYT Kimya Konuları MEB müfredatından gelecektir. Bu yazımızda sadece TYT Kimya Konuları değil,

Kimya TYT konuları nelerdir?
TYT Kimya soru dağılımı?
Kimya 1 konuları nelerdir?
TYT Kimya konuları ve soru dağılım analizleri nelerdir?

gibi sorulara da cevap bulmaya çalıştık.

 1. Kimya Bilimine Giriş
 2. Atom Yapısı, Periyodik Tablo
 3. Kimyasal Türler Arası Etkileşimler
 4. Asitler - Bazlar ve Tuzlar
 5. Bileşikler
 6. Kimyasal Tepkimeler
 7. Kimyanın Temel Yasaları
 8. Maddenin Halleri
 9. Karışımlar
 10. Endüstride ve Canlılarda Enerji
 11. Kimya Her Yerde

TYT KİMYA KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI

Konu Adı

2017 (YGS)

2018 (TYT)

2019 (TYT)

Madde ve Özellikleri

2

1

1

Atom Yapısı ve Periyodik Tablo

3

1

2

Kimyasal Hesaplamalar

1

Bileşikler

3

2

Kimya Kanunları

1

1

Kimyasal Bağlar ve Değişimler

1

1

2

Kimya Her Yerde (Endüstride Canlılarda Enerji)

2

1

1

Çözünürlük

1

Toplam

13

7

7

TYT Kimya Konuları ve Soru Dağılımı Analizi

TYT Fen bilimleri testinin içinde 7 adet TYT Kimya sorusu sorulmaktadır. TYT Kimya soruları ağırlıklı olarak 9. sınıf ve 10. sınıf kimya konularından gelmektedir. Sınav sistemi değişse bile TYT Kimya konularında pek değişiklik gözlenmez. TYT Kimya konuları diğer fen derslere nazaran değişkenlik göstermediği için daha stabildir. Önemli bir not: Mol konusu TYT Kimya konuları içinde yer almaktadır. Mol konusu, kimyasal hesaplamalar adlı ünitenin başında gösterildiği için için TYT Kimya’ya dahildir.

Yukarıdaki verileri incelediğimizde TYT Kimya konularını 4 parçaya ayırabiliriz. Bu parçalar: Kimya bilimine giriş, atom yapısı ve periyodik tablo, kimyasal ile başlayan her şey ve kimya her yerdedir.

Kimya Bilimine Giriş ve Temel Kimya Konuları

Bu kısım 8. sınıf madde ve endüstri konusu ile başlayıp 9. sınıf kimya bilimine giriş ile devam edip, 10. sınıfta madde ve özellikleri konusu ile biter. Her sene bu kısımdan en az 1 soru gelmektedir. Dolayısıyla, bu kısım sınavın yüzde 10-20 lik kısmını oluşturur. Genellikle bu kısımdan geçmiş senelerde de sorulduğu için her sene bu kısımdan soru beklenmektedir. Bu kısımdan genellikle sürpriz bir durum gelmeyeceğini söyleyebiliriz.

Atom Yapısı ve Periyodik Tablo

Kimyanın temeli diyeceğimiz bu kısımdan her sene mutlaka en az 2 soru gelmektedir. 9. sınıf kimya konuları arasında yer alan bu konuların öğrenciler tarafından çok iyi öğrenilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte bu konular diğer konuların da temel alt yapısını oluşturmaktadır. Bu bilgiler ışığında bu kısım sınavın yüzde 20-30 lik kısmını oluşturur.

Kimyasal Hesaplamalar, Bağlar, Değişimler ve Kimya Kanunları

Bu konular 9. sınıf ve 10. sınıf kimya konuları olup buradan her sene en az 2 soru gelmektedir. Bu kısım sınavın yüzde 20-30 luk kısmını oluşturmaktadır. Bu konulardan geçen senelerde de sınavda sorulmuş olup büyük bir sürpriz olmadığı müddetçe her sene de bu konudan sorular sorulacaktır.

Kimya Her Yerde ve Endüstride ve Canlılarda Enerji

Bu kısım TYT Kimya konuları arasında konu olarak sözel olan kısımdır. İçerisinde asit-bazlar-tuzlar konuları yer alır. Bu kısımdan en az 1 soru soru sorulmaktadır. Kısacası bu kısım sınavda yüzde 10-20 arasında yer almaktadır.

TYT Kimya Konuları Nelerdir ve Nasıl Değerlendirilmelidir?

Geçmiş son 3 yılın sınav sorularını incelediğimizde, genellikle TYT Kimya soruları TYT Kimya konularında karşılaştığımız temel diyebileceğimiz soru düzeyinde sorular gelmektedir. Öğrencilerin hayatta karşılaşmış olduğu maddeleri anlamak gibi hayatın kimya ile ilişkisini pratik bir şekilde sorulan sorulardan meydana gelmektedir. Örneğin geçen senelerde mürekkebin uçuculuğu hakkında çözünürlük sorusu sorulmuştu. Buradan hareketle kimyanın ezberle öğrenilecek bir ders olmadığını bilakis deney-gözlem yaparak etrafımızda gelişen olayları mantıksal bir çerçevede öğrenilecek bir ders olduğunu söyleyebiliriz.

TYT Kimya konuları arasında bazı konular vardır ki hem eşit ağırlık öğrencilerin hem de sözelcilerin çok gayret etmelerine gerek kalmadan halledebilecekleri konulardır. Mesela, Kimya her yerde, endüstride ve canlılarda enerji, kimya bilimine giriş ve madde özellikleri gibi konular buna örnektir. Genellikle bu konuların içeriğini sözel kısımlar oluşturduğu için öğrenilmesi hem kolaydır hem de eğlencelidir. Gerçek hayatta da bu konuların örnekleriyle çok karşılaşıldığı için öğrenciler kolayca adapte olarak bu konuların mantığını çok hızlıca öğrenmektedirler.

Bazı kimya konularının kendi içinde çalışma mantığı vardır. Bu mantığı öğrenebilmek için gerekli matematik alt yapısına sahip olmak gerekir. Örneğin, kimya kanunları konusundaki soruları çözmek için oran-orantı konusuna hakim olmanız gerekmektedir. Sadece bu konuda da değil; bileşikler, atom yapısı ve hatta periyodik tablo konularında da bu durum geçerlidir.

Bunlarla beraber her kimya konusunda mutlaka istisnai bir durumla karşılaşırız. Açıkçası kimya istisnaların bilim dalıdır. Bu istisnalar her sene mutlaka sorular içinde sorulur ve öğrencinin bu istisnaları ne kadar bildiği ölçülür. Bu yüzden TYT Kimya konuları için dikkatli bir biçimde çalışmakta fayda vardır.

Son olarak, yukarıda bahsetmiş olduğumuz analizleri kendinize ait bir çalışma metodu öğrenebilmeniz için yaptık. Daha detaylı olarak öğrenmek istediğiniz bir durum varsa okulunuzdaki öğretmenlerden ve uzmanlardan destek alabilirsiniz.