2020 TYT Geometri Konuları aynı şekilde 2020 TYT Matematik içindedir. Geometri konuları Mat 1 konuları içindedir.

TYT Geometri Konuları Nelerdir?

TYT Geometri kaç soru çıkıyor?

TYT Geometri soru dağılımı nasıldır?

gibi bu tarz sorularınızı da bu yazının içinde cevaplamış olduk.

 1. Doğruda ve Üçgende Açılar
 2. Dik Üçgen
 3. Özel Üçgen
 4. İkizkenar ve Eşkenar Üçgen
 5. Açı Kenar Bağıntıları
 6. Üçgende Eşlik ve Benzerlik
 7. Üçgende Açıortay
 8. Üçgende Kenarortay
 9. Üçgende Alan
 10. Analitik Geometri
 11. Özel Dörtgenler
 12. Çokgenler
 13. Paralelkenar
 14. Deltoid
 15. Eşkenar Dörtgen
 16. Kare
 17. Dikdörtgen
 18. Yamuk
 19. Çemberde Açı
 20. Çemberde Uzunluk
 21. Dairede Alan
 22. Katı Cisimler

TYT GEOMETRİ SORU DAĞILIMI

Konu Adı

2017

(YGS)

2018 (TYT)

2019 (TYT)

Açılar ve Üçgenler

2

3

2

Çokgenler

1

1

Yamuk

1

-

Dikdörtgen

1

2

2

Kare

-

1

1

Çember ve Daire

2

1

2

Analitik Geometri

1

1

2

Katı Cisimler

2

2

1

Grafik Okuma

1

Toplam

11

11

10

TYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımları

Sınavın adından da anlaşılacağı üzere, TYT Geometri konuları ağırlıklı olarak 9. ve 10. sınıf konularından çıkmaktadır. Tabloda görmüş olduğunuz TYT Geometri konularının bazıları 11. sınıf matematik konuları arasında yer almaktadır. Bu konuların zorluk dereceleri AYT seviyesinde olmamaktır, ancak bununla beraber daha çok konsepti anlamaya yönelik temel düzeyde soruların geldiğini de söyleyebiliriz.

Bu yazımızda ağırlıklı olarak son yıllarda çıkan TYT Geometri konularını kısımlara ayırdık. TYT Geometri konularını 5 kısma ayırabiliriz;

Bu kısımlar sırasıyla; Açılar ve Üçgenler, Çokgenler ve Dörtgenler, Çemberler ve Daire, Katı Cisimler ve son olarak ise Analitik Geometridir.

Açılar ve Üçgenler Konusundan Kaç Soru Çıkar?

Buradan her sene minimum 2 ya da 3 soru kesin olarak çıktığını görüyoruz. Bu kısmın sınavdaki ağırlığı yüzde 20 - 30 civarlarında seyretmektedir. Herhangi bir sürpriz olmadığı müddetçe, bu kısımdan ileriki senelerde de sorular gelecektir diyebiliriz.

Çokgenler ve Dörtgenler Konusundan Kaç Soru Çıkar?

Bu kısmın içerisinde kare, dikdörtgen gibi konular da mevcuttur. Yaklaşık her sene 3-4 soru çıkmaktadır. Bunun yüzde 30-40 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Açıkçası açılar ve üçgenlerde olduğu gibi çokgenler ve dörtgenler konusundan da her sene kesin olarak soru geldiğini söyleyebiliriz. Hatta ileriki senelerde de bu kısımdan sorular gelecektir. Hangi konudan ağırlıklı çıkacağını soracak olursanız, dörtgenleri bir bütün olarak ele almanızı ve konu ayırt etmemenizi söyleriz.

Çember ve Daire, Analitik Geometri Konularından Kaç Soru Çıkar?

Bu kısımdan her sene kesin olarak 1-2 soru gelmektedir. Sınavdaki ağırlığı yüzde 10-20 civarında seyretmektedir. TYT geometri konuları arasından öğrenciler tarafından en çok gözden çıkarılan konulardan biridir.

Katı Cisimler Konusundan Kaç Soru Çıkar?

Bu kısım da çemberler gibi her sene gelen soru tipleri arasında yer almaktadır. TYT Geometri konuları arasında en değişik veya en ilginç gelen soru tiplerinin katı cisimler konusundan geldiğini söyleyebiliriz. Her sene bu kısımdan minimum 1 adet soru gelmektedir.

TYT Geometri Konuları ve Soru Tipleri

Daha önce de belirttiğimiz gibi TYT Geometri konuları sadece 9. ve 10. sınıf matematik konularından oluşmamaktadır. Bu demek oluyor ki 6. sınıftan 8. sınıfa kadarki görmüş olduğunuz geometri konularından da çıktığını görürüz.

Açılar ve Üçgenler

Öğrenciler, bu kısmı 6. sınıftan itibaren görmeye başlarlar ve her sene gitgide bu kısmın daha zor hallerini de görmeye devam ederler. Geometrinin temeli bu kısımdan meydana geldiği için ÖSYM’nin her sene kavramsal şekilde sorular sorduğunu da görmekteyiz. Bununla birlikte, yeni nesil soru tipi dediğimiz; katlamalı, döndürmeli kesip-biçmeli tarzında sorular da mevcuttur. Öğrencilerin TYT Geometri konuları nerden başlanmalı sorusuna cevaben açılar ve üçgenler konularından başlanmalı denilebilir.

Çokgenler ve Dörtgenler, Katı Cisimler

TYT geometri soruları arasında gerçek hayatla ilişkilendirilen sorular olduğunu görmekteyiz. Ağırlıklı işlem gerektiren sorulardan ziyade bulmaca tarzında zekânızı kullanarak çözebileceğiniz soruları sormaktadırlar. Fakat bazı soru tiplerinde bazen karekök veya üslü ifadeleri kullanarak soruları çözdüğümüzü de gözlemlemekteyiz.

Çember ve Daire, Analitik Geometri

Bu kısım bazı öğrencilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Çünkü çember sorularının nasıl çözülmesi konusunda kafası karışan öğrencilerin bu tarz soruları gördüğü vakit direkt atladıklarını görmekteyiz. Fakat son yıllarda TYT Geometri sorularında çember ve daire ile analitik geometri sorularının çözümünün temel düzeyde bilgi gerektirdiğini, çözülmesi kolay diyebileceğimiz sorular içinde yer aldığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

TYT Geometri konuları nelerdir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Tüm TYT Geometri soruları TYT Matematik sınavının yüzde 25’ini oluşturmaktadır. Bu, azımsanamayacak bir orandır. Dolayısıyla Geometri, biraz emek harcamayla 2-3 net çıkarılabilecek bir derstir. Virgüllerle üniversite kazanmanın mümkün olduğu bu yarışta 2-3 netin ne kadar önemli ve hayati olabileceğini söylemeye gerek yoktur.

Bu zorlu süreçte tıkandığınız yerde profesyonel yardım olarak özel ders almaktan çekinmeyin. Alacağınız geometri özel ders hizmeti sayesinde zorlandığınız konularda nokta atışı yapabilecek, iyi bilen ve tecrübeli bir hocadan pratik noktaları kolayca öğrenebilir hale geleceksiniz. OkuldanEve.com’un Boğaziçili hocaları bu konuda size destek olacaklardır.