2020 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı

2020 TYT-YKS sınavına girecek öğrencilerin merak ettiği sınavda çıkacak 2020 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımını derledik. Sizin de bildiğiniz üzere TYT Fizik konuları TYT Fen Bilimleri testinde yer almaktır.

TYT Fen Bilimleri Testinde toplamda 20 soru vardır. TYT Fizik'ten 7 tane soru gelecektir. 2020 TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı MEB müfredatından çıkacaktır. Öğrencilerin merakla beklediği

TYT Fizik konuları nelerdir?
TYT Fizik’ten kaç soru geliyor?
TYT Elektrik konuları nelerdir?
TYT Optik konuları nelerdir?
TYT Fen Konuları
Fizik TYT konuları nelerdir?

gibi soruların cevaplarını bu yazımızın içerisinde belirttik. Konuların sınavda çıkmış sorulara göre analizlerini yaparak öğrencilerin TYT Fizik konuları çalışma stratejisini oluşturmasında bu yazımızda yardımcı olmaya çalıştık.

TYT Fizik Konuları;

 1. Fizik Bilimine Giriş
 2. Madde ve Özellikleri
 3. Basınç
 4. Sıvıların Kaldırma Kuvveti
 5. Isı, Sıcaklık ve Genleşme
 6. Doğrusal Hareket
 7. İş, Güç ve Enerji
 8. Işık, Gölge ve Aydınlanma
 9. Düzlem ve Küresel aynalar
 10. Mercekler ve Kırılma
 11. Yay Dalgaları
 12. Su Dalgaları
 13. Ses ve Deprem Dalgaları
 14. Elektrostatik
 15. Elektrik Akımı
 16. Mıknatıslar ve Manyetizma

TYT FİZİK KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI

Konu Adı

2017 (YGS)

2018 (TYT)

2019 (TYT)

Fizik Bilimine Giriş

2

1

Madde ve Özellikleri

1

1

Isı, Sıcaklık ve Genleşme

2

1

1

Basınç

Sıvıların Kaldırma Kuvveti

2

1

Doğrusal Hareket – Bağıl Hareket

1

1

İş, Güç ve Enerji

1

1

Elektrik ve Manyetizma

1

1

Mıknatıs ve Manyetik Alan

1

1

Dalgalar

Elektrostatik

1

Optik

3

2

2

Toplam

14

7

7

TYT Fizik Konuları ve Soru Dağılımı Analizi

TYT Fizik soruları TYT Fen Bilimleri testinin içerisinde yer alır. Ağırlıklı olarak 9. sınıf ve 10. sınıf fizik derslerinde görülen konulardan çıkmaktadır. Kapsam olarak her sene MEB’in açıklamalarına göre değişmektedir. Bazı öğrencilerin sürekli bir şekilde sordukları sorular: Vektörler tyt mi ayt mi veya dinamik ayt mi tyt mi şeklinde olup, cevabı ise vektörler ve dinamik konuları 11.sınıf konusu olduğundan AYT'de çıkacak şeklinde olacaktır.

Yukarıdaki tabloda verileri incelediğimizde TYT Fizik konularını 5 kısma ayırabiliriz. Bu kısımlar: Fizik’e giriş ve temel fizik konuları, mekanik, elektrik, optik ve dalgalardır.

Fizik Bilimine Giriş ve Temel Fizik Konuları

Madde ve özellikleri, sıvıların kaldırma kuvveti, basınç ve ısı-sıcaklık-genleşme gibi konuların bulunduğu kısımdır. Her sene bu kısımdan en az 2-3 soru gelmektedir. Aynı zamanda bu kısım sınavın yüzde 30-40 lık kısmını oluşturur ve bu sorular 9. sınıf ve 10. sınıf müfredatından gelmektedir. Bu verilerden anlayacağınız üzere bu kısımdan iyi net çıkartmak istiyorsanız 9. sınıf ve 10. sınıf konularına hakim olmanız gerekmektedir. Son olarak, bu kısımdan her sene soru beklemekteyiz.

Mekanik Konuları ve Elektrik Kısmı

Mekanik konuları; doğrusal hareket ve iş-güç-enerjidir. Her sene bu kısımdan en az 1 adet soru gelmektedir. TYT Fizik testinin yüzde 10-20 lik bir kısmını oluşturur. Elektrik kısmı; elektrostatik, manyetizma, mıknatıslar, elektrik devreleridir. Her sene bu kısımda en fazla 2 soru gelmektedir. Genellikle, elektrik ile ilgili sorular ağırlıklı olarak AYT Fizik testinde çıkmaktadır. Elektrik kısmı TYT Fizik testinin yüzde 10-20 kısmını oluşturur.

Optik ve Dalgalar

Optik konusunun içerisinde; gölge, aydınlanma, düzlem aynalar, küresel aynalar, mercekler, kırılma, prizma gibi konular yer almaktadır. Her sene bu kısımdan en az 2-3 soru sorulmaktadır. Bu kısım tamamıyla 10. sınıf fizik konuları arasında yer almaktadır. Geçmiş yıllara göre değerlendirdiğimizde, her sene bu kısımdan soru gelmesini yüksek oranla beklemekteyiz.

TYT Fizik Konuları Nelerdir ve Nasıl Değerlendirilmelidir?

Sınav sorularının incelediğimiz vakit TYT Fizik konularının temel seviyesinde sorular sorulduğunu görmekteyiz. Soruların içeriğinde TYT Fizik konularının gündelik olaylarla iç içe olduğunu görmekteyiz. Hatta popüler bilim gibi konuların içerdiği belgesellerden tutun temel fizik deneylerinin yapıldığı videolara kadar fiziğin uygulanabilir kısmı ile ilgili her tarz sorular sorulmaktadır. Bunun böyle olmasının en temel sebebi fiziğin zor bir ders olduğu algısını değiştirmek için eğlenceli ve uygulanabilir soruları tercih etmektir.

Konu konu incelediğinde fizik bilimine giriş, fiziğin temel felsefesini ve nelerden meydana geldiğini irdeleyen konudur. Sonrasında ise madde ve özellikler, sıvıların kaldırma kuvveti, basınç, ısı sıcaklık konuları birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Çünkü bu konuların ortak noktası su ile ilgili yapılan deneylerden meydana gelir. Suyun basıncı, suyun genleşmesi, suyun erime noktası, suyun yoğunluğu ile ilgili sorulardan oluştuğunu görürüz.

Optik ve dalgalar kimi öğrenciler için anlaşılması zor olan konulardır. Özellikle bu konularla ilgili yeteri kadar çalışılmamışsa soruları çözerken hissetmiş olduğunuz emin olma duygusu bir o kadar da azdır. Bu sorunu çözmek için konuyu kavramsal olarak ele almanız gerekir. Mekanik kısmında öğrencilerin zorlanmalarının en önemli sebebi Newton yasalarını tam olarak anlayamamış olmalırıdır. Bu kısımla ilgili sorular çözerken de verilenleri doğru yorumlayamadıklarını gözlemleriz.

TYT Fizik Konuları İyi Bir Matematik Altyapısı İster!

Yukarıda bahsettiğimiz konuların neredeyse hepsinden gelecek sorularda başarıyı yakalamak ve soruları daha hızlı çözebilmek istiyorsanız iyi bir matematik altyapısına sahip olmanız gerekmektedir. Örneğin, iş güç ve enerji konusundaki soruları yapabilmek için formüllerdeki çarpma ve bölme işlemi ile karekök, üslü sayılar ve oran orantı gibi TYT matematik dersinin temelini teşkil eden konuları iyi bilmek şarttır diyebiliriz. İyi bir matematik altyapısı size işlem kabiliyetinde hız ve soruyu algılamanızda kolaylık getirecektir. Burada TYT Matematik konularını da hatırlatmakta fayda var.

TYT Fizik soru dağılımı ÖSYM’nin açıklamasıyla birlikte güncellenecektir. Yukarıda bahsedilen TYT Fizik Konuları MEB müfredatını analiz ettiğimizde ortaya çıkan konulardır. TYT Fizik Konuları ÖSYM tarafından hazırlanacak olan örnek sorularla daha iyi anlaşılacaktır.

Son olarak TYT Fizik konuları ve soru dağılım analizini size kısa bir şekilde açıkladık. Çalışma sisteminize uygun bir yol tercih etmek için danışmanınızdan veya bu konuda uzman kişilerden profesyonel yardım alarak stratejinizi kolayca oluşturabilirsiniz. Bizler OkuldanEve.com ailesi olarak Boğaziçililerden fizik özel ders imkanı sunmaktayız.