Matematiğin tanımından başlayıp matematikten özel ders almanın size katacağı her şeyi bu yazıda topladık. Bu yazıyı okuduktan sonra matematik özel ders almak isteyeceksiniz!

Matematik Nedir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bütün bilimlerin esasını ve kaynağını oluşturan matematik kısaca; şekillerin, sayıların ve çoklukların özelliklerini ve irtibatlarını inceleyen bilim dalıdır. "Matematik" kelimesi Eski Yunancadaki "matesis" kelimesinden gelmektedir. Bu, "Ben bilirim" demektir. Sonraları bilim, bilgi ve öğrenme gibi manalara gelen "máthema" sözcüğünden türemiştir. "Mathematikós" ise öğrenmekten hoşlanan anlamına gelir. Yani bir bilim dalı olarak Matematik; çok eski çağlardan beri süregeldiği gibi; dünün, bugünün ve yarının biliminin kaynağı, "bilmek" kavramıyla ve hayatımızla da iç içe olmuştur. Dolayısıyla Matematik dersi; LGS, TYT, YKS, ALES, KPSS vb. sınavlara hazırlanan her öğrenciyi ilgilendirdiği gibi bakkal, eczacı, bankacı, öğretmen gibi aklınıza gelebilecek her meslek çalışanının da belirli bir alaka düzeyine sahip olmasını gerektiren bir alandır.

Türkiye'nin eğitim sisteminde matematik dersinin büyük bir rolü olduğu için öğrenci başarısında en önemli parametrelerden biri matematik dersinden alınan notlardır. Üzücüdür ki, öğrencinin matematik notlarının kötü olması onun başarısız olarak kabul edilmesiyle sonuçlanır. Bir de bu durumu besleyen kaynaklardan biri olan sınav sistemlerini eklediğimizde; Matematik, Türk eğitim sisteminin çok büyük bir parçasını oluşturur. Diğer bilimlere temel teşkil eden matematik dersi tam anlamıyla öğrenilemediğinde fizik, kimya gibi derslerde de ciddi problemler meydana gelebilir.

Matematik Özel Ders Almak Neden Gereklidir?

Her işin usulü olduğu gibi bilimin ve onu öğrenmenin de metotları vardır. Bu yöntemleri iyi bilen ve iyi uygulayan insanlar olabilir. Bunlar arasından öğrendiklerini karşı tarafa iyi aktarabilen, yani iyi öğreten insanlar vardır. Öğretmenler!

Öğrencinin yaşadığı sorunları en iyi anlayabilecek olan kişiler olan öğretmenler çalışma şeklinde kullanılan kaynağa kadar yanlış olan her şeyi düzeltmede onlara yardımcı olabilir. Matematik özel ders alan bir öğrenci neyi nasıl yapması gerektiği konusunda büyük yol kat etmiş demektir. Çünkü yanlış bir strateji izleme ihtimalini matematik özel ders alarak en aza indirmiştir.

Her derste olduğu gibi matematik dersinde de esas olan bilmediklerini öğrenmek, bilip bilmediğini test etmek ve bildiklerini tekrar etmektir. Kısaca bilgiyi içselleştirmektir. Adım adım gidecek olursak;

  1. Matematik özel dersi almak ile bilmediğinizi öğrenmeyi daha hızlı ve güvenilir hale getirmiş olursunuz. Matematiği bilen ve hakkıyla öğreten biri sizi kendi başınıza daha uzun süre çalışmaktan kurtaracağı gibi yanlış öğrenme riskinizi azaltacaktır. Dolayısıyla matematik özellikle ders alınması gereken branşlardandır diyebiliriz.

  2. Bilip bilmediğini test etmek en başta özel ders almadan da yapılabilir bir şeymiş gibi gözükse de testin şekli ve sahip olduğu özellikleri belirleme noktasında çoğu öğrenci yardıma ihtiyaç duymaktadır. Bir konu bittiğinde; onun hazmedilip hazmedilmediğini belirleyeceğiniz testleri iyi seçmelisiniz. Öğrendiğiniz seviyeye göre kolay seçerseniz ölçemezsiniz. Aynı şekilde öğrendiğinizden çok daha detaylı ve üst seviye bir test çözdüğünüzde de ölçümünüz hatalı olur. Üstelik bu moralinizi de bozar. Bu sebeple tecrübeli bir hocadan özel matematik dersi almak; hangi testi, ne zaman çözeceğinizi bilmek size zaman ve özgüven kazandıracaktır.

  3. Bildiklerini tekrar etmek kısmı da yine bir rehber öncülüğünde yapıldığında en sağlıklı sonuç alınacaktır. Bizden yıllardır ders alan öğrencileri incelediğimizde; öğrencilerin bazılarının öğrenip unutma sorunu yaşadığını, bazılarının da yanlış yöntemlerle tekrar ettiğini düşünerek vakit kaybettiğini gözlemledik. Tekrar özellikle belirli bir hedefe yani sınava doğru giden öğrenciler için olmazsa olmazlardandır. Öğretmenlerimizin matematik bilgisi ve tecrübesi onlara yardımcı olacaktır.

Bu maddeler ışığında matematik özel ders almanın öğrencilere ciddi katkılar sağlayacağı yadsınamaz bir gerçektir. Peki, bu hizmetten yararlanmayan öğrenciler için ne önerebiliriz? Boğaziçili Yusuf Hocamızın yılların tecrübelerini size aktardığı TYT ve YKS Matematik Nasıl Çalışılır yazılarını bu yazıdan sonra inceleyebilirsiniz.

LGS Matematik Özel Ders Almak Size Neler Kazandırır?

TEOG'un kaldırılması ile ortada birçok bilgi alışverişi yapıldı ve şu anki sürece göre LGS ismi ön plana çıktı. LGS, TEOG gibi zorunlu olmayan bir sınav ile geldi. Ancak lise öncesi dönemde bulunan bir öğrenci soyut düşünme noktasında bazı şeyleri oturtamamış olabilir. İşte tam da bu yıllarda; çocuk psikolojisinden anlayan, soyut düşünme yeteneğini geliştirebilen ve en önemlisi doğru ve verimli çalışma alışkanlığını erken yaşlarda kazandırabilen OkuldanEve.com un kıymetli hocalarından LGS matematik özel ders almak, öğrencinin eğitim hayatında yepyeni bir sayfa açmak demektir. LGS matematik özel ders özellikle matematik dersiyle erken yaşlarda sıkıntı yaşayan öğrencilerin lise hayatında sorunlarını minimuma düşürebilmek amacıyla tavsiye edilmektedir. Bunun yanında öğrencinin iyi bir eğitim alacağı liseyi kazanabilmesi için de sınav odaklı LGS matematik özel ders, 8. sınıf matematik özel ders, 7. sınıf matematik özel ders ve 6. sınıf matematik özel ders de önerilmektedir. Bunların yanı sıra alınacak özel ders matematik 5. sınıf için hatta ilköğretim 1. sınıf için bile alınabilir. Sonuçta “Ağaç yaşken eğilir”.

TYT Matematik Özel Ders Almak Size Neler Kazandırır?

Değişen sınav sistemi Mart'taki YGS'yi Haziran ayına aldı. Haziran ayında her puan türünden olan öğrencilerin çözmesi gereken TYT Matematik kısmında 40 soru var. Ertesi gün ise eşit ağırlık ve sayısal öğrencilerin çözmesi gereken YKS Matematik'ten 40 soru daha var. Ki bu YKS Matematik içinde TYT Matematik'ten soru gelebileceği gibi YKS Matematik dersinin temeli de TYT Matematik konuları ile atılmaktadır. O halde TYT Matematik sınava giren birçok öğrencinin puanlarını en çok etkileyen derslerden biridir denilebilir. Hal böyle olunca en çok tercih edilen özel ders türlerinden biri TYT matematik özel ders diyebiliriz.

TYT Matematik Konuları ve TYT Matematik Özel Ders İlişkisi Nasıldır?

Öncelikle TYT Matematik konularını hesaba katacak olursak Temel Kavramlar, Rasyonel Sayılar, Üslü ve Kareköklü Sayılar gibi bu dersin temelini teşkil edecek konular yer almaktadır. Bu konular tam anlamıyla oturmazsa Denklem Çözme, Eşitsizlikler gibi konularda sıkıntı yaşanacak ve her yıl 40 sorudan ortalama 10'unu içeren Problemler konusu halledilemeyecektir. Bu şartlar altında TYT Matematik'ten 20 net ve üstü yapmak çok zor olacaktır. Öğrencinin eksiği olduğu temel konulardan TYT matematik özel ders alması onu değişen sınav sistemine hazırlayacağı gibi yukarıda bahsedilen 3 madde ile de çalışma verimini artıracaktır.

Bize Problemler konusundan TYT matematik özel dersi almak için gelen öğrencilerin çoğunun temel konuları oturtamamış olduğuna şahit olduğumuz için önce o konuların tekrarını yapıyoruz. OkuldanEve.com un Boğaziçili hocaları eksik olduğunuz konulardan TYT matematik özel ders hizmetini İstanbul'da sunmaktadır. Bu hizmeti Boğaziçili bir hocadan alarak; nokta atışı yapıp sadece eksik olduğunuz kısım için konu anlatımı özel ders alabileceğiniz gibi biriken sorularınız için soru çözüm seansları da düzenleyebilir, matematik sorularının çözmenin pratik yollarını işin uzmanından öğrenme fırsatını da yakalamış olursunuz.

YKS Matematik Özel Ders Almak Size Neler Kazandırır?

Sistem değişikliği ile beraber 50 Matematik ve 30 Geometri sorusu çözen öğrenciler YKS Matematik'te 40 soru (30'u matematikten 10'u geometriden çıkacaktır diye düşünüyoruz) ile karşılaşacaklar. Haliyle bir sorunun önemi ciddi manada artacaktır. Bir net ile tıp ve mühendislik fakülteleri kazanılabilecek/kaçırılabilecek hale gelecektir. Az soru çok konu dengesizliği de her konuya eğilmenin önemini artıracaktır. LYS sisteminde 50 sorudan 18-19 soru Fonksiyonlar, Limit, Türev ve İntegral konularından çıkmaktaydı. Bu konuların zorluk ve uzunluk bakımından büyük emek gerektirdiğini söylememize gerek yoktur. YKS Matematik özel ders alırken bu şekilde nokta atışı yani konu bazlı özel ders alabilirsiniz.

YKS Matematik Özel Ders Denilince Neden Akla OkuldanEve.com Gelir?

OkuldanEve.com un Boğaziçili ve tecrübeli hocaları, öğretilmesi ve anlaşılması en zor olan YKS matematik konularını bile öğrencinin anlayacağı seviyeye uygun ve en verimli şekilde anlatır. Bir Boğaziçiliden YKS konuları için özel ders alan öğrencilerimiz Boğaziçi Üniversitesi ekolü ile yetişen hocalarımız sayesinde örnek alabilecekleri biriyle vakit geçirdikleri gibi vizyon ve motivasyon da kazanmış olmaktadırlar. Konuyla ilgili rehber öğretmenimizin yazdığı şu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz: Boğaziçililerden Özel Ders Almanız İçin 11 Sebep

Sayısal ve eşit ağırlık öğrencileri için bir YKS matematik sorusunun öneminin oldukça arttığı yeni sistemde YKS matematikten özel ders almak, hayallerindeki üniversite ve bölümün kapılarını aralamak demektir. Sıralamalarda yığılmaların olabileceği göz önüne alındığında YKS Matematik'ten bir konuyu tam manasıyla öğrenip oradan gelecek 1 soruyu doğru yapmak rakiplerin önüne geçmek demektir.

İstanbul'da Boğaziçililerden matematik özel ders almak isterseniz hemen en yukarıdaki "Özel Ders Al" butonuna veya aşağıdaki "Özel Ders Al" bölümüne tıklayabilirsiniz. Dilerseniz form doldurabilir, dilerseniz direkt bizi arayabilirsiniz. Tüm öğrencilere başarılar dileriz.