Başlamadan önce mutlaka “10 Adımda TYT Fizik Nasıl Çalışılır?” yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Aynı zamanda bu yazı sadece öğrenciler için değil öğretmenler, veliler ve Fizik sorusu çözmeyi seven insanların okuması için de hazırlandı.

Yıllar geçtikçe YKS’de çıkan Fizik soruları zorlaşmaktadır. Çünkü geçmiş yıllara oranla TYT ve YKS gibi sınavlara giren öğrencilerin sayısı artmakta, haliyle eleneceklerin sayısı da artmaktadır.

Yukarıda belirttiğim nedenin yanı sıra Fizik dersinin Matematik, Geometri gibi derslerden faydalanmakla birlikte Kimya, Biyoloji, Felsefe gibi bilim dallarını da etkilediğinden çok kapsamlı bir bilim dalı olması; Fizik dersini çok temel bir ders haline getirmiştir.

Bu yazımızda öğrencilerin AYT Fizik Konuları ile ilgili öğretmenlerine ve ailelerine en çok sorduğu soruları ele alırsak:

AYT Fizik yapamıyorum ne yapmalıyım?
AYT Fizik formülleri nelerdir?
AYT Fizik konuları arasında hangilerini daha iyi çalışmam gerekiyor?
AYT Fizik en kolay konuları hangileridir?
AYT Fizik kolay konular var mıdır?

AYT Fizik nasıl halledilir?
AYT Fen nasıl fullenir?

Bu yazıyı yazmadaki amacımız, yukarıda saymış olduğum soruların cevaplarını vermek, fizik açısından YKS Nasıl çalışılır sorusuna cevap vermek ve sayısal öğrencilerinin AYT Fizik dersine çalışırken yaşadıkları zorlukları adım adım belirleyip bu zorluklara karşı doğru statejiler üretmelerine yardımcı olmaktır. Öncelikle AYT Fizik dersine yönelik önyargıların nasıl kırılacağı konusunda yollar göstermekle birlikte, bu dersle ilgili püf noktalarını nasıl yakalamanız gerektiğini gösteriyoruz. Bununla birlikte AYT Fizik nasıl fullenir onun üzerinden bir takım metotları ortaya koymaktayız. Gelin AYT Fizik Nasıl Çalışılır sorusuna cevap verelim:

Fizik Dersinin Öneminin Farkına Varmalısınız

Mühendislik veya tıp gibi sayısal bölümlerde okumak ve bilim adamı olmak isteyen öğrenciler aldıkları temel Fizik eğitimini ilerideki akademik hayatlarında devam ettirecekleri için AYT Fizik, öğrencilerin çalışmasının zorunlu olduğu bir derstir. Kısacası, akademik hayatında sayısal alanlara yönelmek isteyen öğrencierin Fizik dersini ciddiye alması gerekmektedir.

İyi Bir Matematik Altyapısı ile AYT Fizik Fulllenir

AYT Fizik konularına derinlemesine baktığınızda Matematikte olan dört işlem, oran orantı, denklem çözme, problemler, vektörler, uzay cisimleri, trigonometri, uzay geometrisi ve analitik geometri, fonksiyon gibi konuların içine yedirildiğini görmekteyiz. Örneğin mekanik konularında trigonometri ve denklem çözme; optikte temel geometri; elektrik konularında karekök ve üslü sayılar, oran orantı, kesirler gibi konular; atom fiziğinde ise ondalık sayılar, oran orantı, köklü ve üslü sayılar ve denklem çözme gibi konuların kullanıldığını görmekteyiz.

Matematik temel altyapınızın tam olması Fizik dersinin zor ders olduğu önyargısını kırmanızdaki en önemli yollardan biridir. Matematiğiniz ne kadar iyiyse AYT Fizik dersinde konulardaki bağlantıları kavramanız o kadar kolay olur. Yorumlama kabiliyetiniz artar ve AYT Fizik konularına çalışırken konulardaki kısayolları kendiliğinden keşfedersiniz, konu ile ilgili yeni püf noktaları ortaya çıkartırsınız. Bunun sonucunda bir şeyler üretmenin ve başarmanın mutluluğunu yaşarsınız ve AYT Fizik ile ilgili önyargılarınızdan kurtulmaya başlarsınız. AYT fizikten 10 net 5 net diye düşünenler için matematik olmazsa olmazlardandır. Kısacası fizik yapamıyorum ne yapmalıyım diyen öğrencinin mutlaka bu yolları izlemesi tavsiye edilir.

AYT Fizik’te Çıkan Soru Tipleri Nelerdir Sorusunun Cevabı İyi Bilinmelidir

ÖSYM’nin soru tarzı son 2 – 3 yıldır, geçmiş yıllara göre sürekli değişmektedir. AYT fizik konularına çalışırken artık konu anlatım kısımları ve formüllerin yanı sıra, konunun gereksiz ayrıntıları diyebileceğimiz okuma parçaları da dâhil olmak üzeredaha derinlemesine çalışmanız gerekmektedir. Şimdi AYT Fizik soru tiplerini inceleyelim:

Formülü yerine koy, cevabı yapıştır tarzında sorular:

En önemli özelliği sayısal değerlerle çözülüp cevabı sayısal bir sonuç olmasıdır. Öğrencilerin favorisi olan soru tipidir ama en büyük tehlikesi dört işlem hatasıdır. Konuya ve o konuya ait formüllere hâkim olmayı gerektirir.

Birbirlerinin oranlarını alma tarzında sorular:

Genellikle iki olayın birbirlerine oranları istenir. Öğrencilerin bu tarz soruları cevaplarken yaptıkları hata dikkatsizlikle doğru cevabın çarpma işlemine göre tersini bulmalarıdır. Neredeyse bütün konularda bu tarz sorular sorulur; çekme oranları, itme oranları, F1/F2 gibi sorulardır.

Karşılaştırma metodu:

Büyükten küçüğe karşılaştırma tarzında sorulardır, bu tarz sorular yine Fizik’in bütün konularında bulunmaktadır. Öğrencilerin hep karıştırdığı, doğru yaptığı zaman sevindiği soru tarzıdır.

Öğrencilerin korkulu rüyası öncül soruları:

Yalnız I, I ve III gibi cevap içeren soru tipidir.ÖSYM’nin en çok sevdiği, yıllardır vazgeçemediği ve en fazla sorduğu soru tarzıdır. Bu sorular öğrencilerin canını yakar, çünkü sizden bir Fizik konusunu hem sözel anlamda incelemenizi hem de o konuya ait formülü kullanmanızı ister. Bu tarz soruları bazen hocalar bile tam olarak çözemez.

Soruları yanlış yaptığınız zaman üzülmeyin, soru tipine göre hatanızı tespit edip üzerine gittiğiniz zaman konuya farklı bir bakış geliştirdiğinizi göreceksiniz. Lütfen konu anlatım kitabınıza geri dönün ve hata yaptığınız noktayı mutlaka öğrenin. Sakın pes etmeyin!

Bazı öğrenciler bazı tarzlardaki sorularla karşılaştığı zaman sürekli olarak “Ben bu konuyu öğrenemedim”, “Fizik dersi çok zor” gibi ifadeler kullanıp AYT Fizik kolay konular varsa onlara çalışıp kolay yoldan sınava hazırlanmaya çalışan öğrenciler vardır. Emin olun, AYT Fizik kolay konular bir diğer ifadeyle fiziğin ezber konularını anlamak için yine belli bir uğraş içine girmek zorundasınız. Emin olun, yaptığınız hatanın üstüne gider ve bu hatayı kısa süre içinde telafi ederseniz, konu ile ilgili olumsuz yargılardan kurtulduğunuza ve çözüm yollarını keşfettiğinize şahit olacaksınız.

AYT Fizik soru tiplerine aşina olmanın faydalarını soru çözdükçe göreceksiniz. Bu tarz AYT Fizik püf noktalarını yakalamanız size zaman kazandıracak ve sevip fulle yakın netler çıkarmanıza yardımcı olacak.

AYT Fizik Yeni Nesil Soru Tipleri Nelerdir?

Ösym’nin son yıllarda sınavlarda sormuş olduğu yeni soru tipidir. Soruların içeriğinde gerçek hayattan örnekler verilir. Böyle yapılmasının sebebi, öğrencilerin konuyu konsept olarak kavramasının ve gerçek hayatla bağlantı kurmasının ölçülebilmesidir. Sınavda öğrencilerin konuya ne kadar adapte olup olmadığı ölçülür. Bazı sorular basit olsa bile paragraf şeklinde uzun olduğu için kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle bu tarz soru tiplerini çok iyi çözmek istiyorsanız konu anlatımı yaparken sürekli sorgulama yapmanız gerekir.

AYT Fizik Çalışmanın Püf Noktalarını İyi Bilmelisiniz

Bireysel çalışma yaparken;

 1. Fizik bilimi görme, işitme ve dokunma duyularına hitap ettiği için öğrenciler AYT Fizik çalışırken hayal gücünü kullanarak bu üç duyuyu harekete geçirmeye yönelik görselleştirme metodunu kullanabilirsiniz. Bu metotla ilgili ayrıntılı bilgi için “10 Adımda TYT Fizik Nasıl Çalışılır” yazımızı okuyabilirsiniz.
 2. AYT Fizik; mekanik, elektrik, optik ve dalga gibi ana konuları içerir. Ana konuların içindeki ara konuları bitirmeden başka ana konulara geçilmemesi şiddetle önerilir. Hatta bu ana konular içindeki ara konuları öğrenme stratejiniz her zaman basitten zora doğru olmalıdır. Kısacası öğrenciler AYT Fizik en kolay konuları araştırmaları yerine konu içinde kolay öğrenebilecek ayrıntıları keşfetmesi daha iyi olur.
 3. Mutlaka yazarak çalışın; özet çıkarın, hatta özetin özetini çıkararak kapsül bilgiler olşturun. Bir ana konu için aynı renkli post-it ler kullanarak göz önünde bu bilgileri bulundurun. Konuya bütün olarak hakim olmanız ancak bu şekilde mümkün olur.
 4. Derste öğrendiğiniz AYT Fizik konusunda tuttuğunuz notları yine o gün içinde temize çekmenizi ve renkli kalemler kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu çalışmayı ertelerseniz bilgileriniz ilk günkü gibi taze kalmayacak ve öğrenmeniz kalıcı olmayacak. Bilgileri yanlış hatırlamanıza ve soruları yanlış çözmenize neden olacaktır. Bu ise kendinize güveninizi düşürür, kontrolün elinizde olmadığınız hissedersiniz ve zamanla sınav kaygınızı artar.
 5. Konu anlatım kitaplarına çalışırken tek bir kaynaktan yararlanmayın, çok kaynaktan çalışmak konularda eksik bilgi kalmasını engelleyecektir. Bunun yanında, anlamadığınız ve anlamakta zorladığınız yerlerde mutlaka size bu konuyu anlatacak doğru bir öğretmen bulun, gerekiyorsa AYT Fizik özel ders almayı ihmal etmeyin.
 6. Formülleri ezberlemek yerine formüllerdeki birimlerin mantığını anlamaya gayret edin. AYT Fizik konuları 500’e yakın formül içerir. Her gün birini ezberlemeye kalkarsanız yaklaşık 1,5 sene gibi bir süre gerekecektir. Zaten zamanla yarışırken ezberlemeye kalkışırsanız Fizik dersi ile baş etmek zor olacaktır.
 7. Birimlerin nerelerden geldiğini anlamaya çalışın ve bunu yaparken mutlaka konunun tanım kısmı diyeceğimiz sözel kısmını okumayı ihmal etmeyin. Bu tarz bir çalışma metodu izlerseniz, Fiziğin birimlerin dili olduğunu fark edecek, AYT Fizik nasıl çalışılır sorusunun cevabına bir adım da yaklaşmış olacaksınız.Bu madde sadece AYT Fizik için geçerli olmamakla beraber diğer AYT fen nasıl çalışılır sorusunun cevabını da içermektedir.
 8. AYT Fizik kolay konular yoktur, her konunun kendine has gösterimi ve birimi vardır. Bu birimleri nasıl kullanacağınızı gösteren post-itler hazırlayabilirseniz, konuyu kolay bir şekilde anlar haline gelebilirsiniz.

Soru çözerken;

 1. Takıldığınız zaman başvurmak için konu anlatım kitaplarınız, not kağıtlarınız ve renkli post-it’leriniz yanınızda olsun.
 2. Sık sık takıldığınız belli noktaların üzerine yoğunlaşın ve renkli post-itler yardımıyla kitabın üst kısmına yapıştırarak tekrar edin. O hafta içinde mutlaka sorularınızı çözdürün, ama doğru bir hoca bulmanız çok önemlidir. Hata yapan ve konuya hakim olmayan hoca size faydadan çok zarar getirebilir, konuyu yanlış anlamanıza sebebiyet verir. Mutlaka doğru yerden AYT Fizik özel ders alın.
 3. Farklı kaynaklardan soru bankaları elde edin. Hocalarınızın bu konudaki tavsiyelerini dinleyin.

Derslerde;

 1. Her derste olması gerektiği gibi AYT Fizik derslerini de mutlaka dikkatli bir biçimde dinleyin, kaçırdığınız bir nokta bile sizin geleceğinizle oynar.
 2. Derslerde mutlaka not alın. Akşam tekrar yaparken mutlaka temize geçirin, konuları zamanla anlamaya başladığınızı göreceksiniz.
 3. Hoca soru çözerken anlamadığınız yeri tekrar tekrar sorun. Çekinmeyin.
 4. Laboratuarda yaptığınız çalışmalarda hesap yaparken mutlaka titiz olun. O hesapları yaparken hangi formüllerle yapıldığını hocanıza danışın ve öğrenin. Çünkü laboratuar çalışmalarını yorumlama kabiliyetiniz arttığında AYT Fizikte ilgili soruları kolay bir biçimde çözdüğünüzü fark edeceksiniz.

AYT Fizik Nasıl Fullenir?

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle “Fizik bilgi seviyem nedir?” sorusunu cevaplamanız gerekmektedir. Çünkü Ayt Fizik Nasıl Fullenir sorusunun net bir cevabı yoktur. Onun yerine Ayt fizik fullemek yolları vardır. Bu süreçte ayt fizik fullemek tamamen size sunulmuş tavsiyeleri uygulamaktan ve sabretmekten geçer. Kısacabu iş süreç ve azim işidir.

Temeliniz zayıf ise yani ayt fizik yapamıyorum diyorsanız, öncelikle temel matematik konularını çalışmanızı ve bununla birlikte piyasada temel seviyeye uygun fizik kitaplarından konu anlatımı yapmanızı öneririm.

Eğer temeliniz orta veya üst seviye ise bu konuda isim yapmış yayınların konu anlatım kitapları ile çalışmanız iyi olacaktır. Soru bankalarında ise yukarıda söylemiş olduğum konu anlatım kitaplarının soru bankalarını alabilirsiniz.

Doğru bir strateji: Konu anlatımınızın tam olması ilk aşamadır, ondan sonra pekiştirme aşaması yani sürekli soru çözümü gelir. Son aşama ise refleks aşaması yani sürekli deneme çözerek farklı konulara ait soruları bir bütünlük içinde, metotlar deneyerek, hızlı bir biçimde çözebilmenizdir. Mutlaka AYT Fizik bölüm denemelerini çözün.

En son olarak çıkmış soruları çözün. Adam yayınları ya da A yayınlarından. Son 50 küsur yıldan beri çıkmış soruları diyorum tabi ki. Bu arada çıkmış soruların detaylı çözümlerini içeren kitapları almanızı öneriyorum. Yukarıda saymış olduğum stratejileri diğer fen dersleri için de yapmış olduğunuz vakit AYT fen nasıl fullenir sorusunun cevabını da almış olursunuz.

Youtube’dan AYT Fizik Nasıl Çalışılır?

Son zamanlarda, eline kamerayı alan herkesin azıcık öğrenci ağzıyla konuşmasıyla videolu ders yayınlaması popülerlik kazanmıştır. Fakat nedense bir öğrenci okuldaki dersleri dinlemediği zaman Youtube’da aynı konuyu başka bir hocadan dinlemeye kalkışıyor.

Arkadaşlar şunu unutmayın! Her ders videosu sizin için doğru video olmayabilir. Herkesin kendisine has öğrenme şekli olduğu için AYT Fizik konularını ve soru çözümlerini anlatan her videodan anlamayabilirsiniz. Mutlaka seçici olun, bazı hocalar bazı konuları iyi anlatırken bazı konuları iyi anlatmayabilir. Bu konu ile ilgili daha önce izlemiş birisine danışın.

Bazı öğrencilerimizin motive olmak için Youtube’dan tıp veya mühendislik kazanmış öğrencilerin paylaşmış olduğu videoları izlediklerini gözlemleriz. Bizle de bu konu ile ilgili düşüncelerini paylaşırlar. Öğrencilerimizin bu yolda yalnız yürümediklerini ve izledikleri kişilerde de zamanında aynı sıkıntıları çekmiş olduğunu anlamaları önemli bir kazanımdır. Fakat bazı öğrencilerimiz o kadar ileri gidiyor ki bizim sizin için söylemiş olduğumuz ayt fizik nasıl çalışılır reçetesini unutuyorlar. Hatta o videoları referans alarak aynı rotayı izlemeye çalışanlar oluyor. Arkadaşlar unutmayın ki her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. İzlemiş olduğunuz o ilk 1000’e giren kişilerin temel bilgi alt yapısını ve çalışma şeklini bilmeden kendinize rol model almanız yanlıştır. Sonrasında izlediğiniz kişilerin tavsiyelerini uygulayamadığınız vakit hayal kırıklığına uğruyorsunuz. AYT Fizik nasıl halledebilirim sorusunun cevabının sizi tanıyan danışmanınız veya öğretmenleriniz tarafından verilmesi daha doğru olacaktır.

Youtube videolarından sıkıldığınızda başka videolara yönelmeyin, önerilen videolara dalarsanız sonu gelmez. Vaktiniz kısıtlı ve dikkatiniz başka yönlere çekecek vaktiniz yok. Konuyla ilgili şu yazıyı mutlaka okumalısınız: “Akıllı Telefonla Ders Çalıştıramadıklarımızdan Mısınız?”

Son olarak, videolu dersler kendi konu anlatım kaynaklarınızla ve soru bankalarıyla birlikte çalıştığınız zaman faydalı olur. Sadece videolu dersler ile AYT Fizik çalışılmaz.

AYT Fizik Özel Ders Gerekli Midir?

Yazımı bitirirken özel ders mevzusunu yakından irdelemekte fayda var. Eğitimde maalesef rekabetin artması göz önüne alındığında özel ders almak lüks değil ihtiyaçtır. Sınava giren öğrencilerin sayısı gittikçe artmakta ve bununla birlikte velilerde ve öğrencilerde eğitim konusundaki bilinç de artmaktadır. Aslında, yalnızca sınav döneminde değil her seviyede okula yardımcı olarak özel ders aldığınız zaman eğitim koçlarımız, eksiklerinizi çok iyi anlayıp sorunlarınızı ve sorularınızı çözme konusunda nokta atışı yaparak kısa zamanda büyük başarıları yakalamanıza yardımcı oluyorlar. Boğaziçili eğitim koçları, size özel plan ve program hazırlanmasından tutun size özel çalışma metodu uygulanmasında, çalışma disiplininizin sürekliliğinin sağlanmasında ve hedefinizdeki üniversiteye ulaşmanızda en büyük destekçiniz olmaktadırlar. Fizik özel ders almak için iletişime geçebilirsiniz.

Başarılar dilerim.