Merhaba,

Bu yazımızda 2020 LGS Soruları analizini yaptık. Hem sözel hem sayısal kısmı değerlendirdik. Sözel kısım ile başlıyoruz.

LGS 2020 Türkçe Soruları Analizi

20 soru çıkan Türkçe’de sorular beklenildiği gibi ilk dönem ağırlıklı idi. Ancak plaka sorusu, yapay zekalı grafikli soru gibi mantık muhakeme soruları biraz şaşırtıcı idi diyebilirim.

Yine çarklı soru da bazı öğrenciler için oldukça zorlayıcı oldu. Aslında mantık muhakeme soruları genel olarak belirleyici idi diyebiliriz.

Bunları haricinde gelen yazım yanlışı, noktalama ve cümlenin ögeleri soruları kolaydı diyebiliriz. Hangisine ulaşılabilir ve ulaşılamaz sorularının çokluğu dikkat çekiciydi.

Müzik yarışması konulu mantık sorusunun birçok öğrencinin zamanını yediğini söyleyebiliriz. ALES tarzında gelen bu soru oldukça zorlayıcıydı. 2020 LGS Türkçe soruları nasıldı diye soranlara okuma hızı gerektiriyordu şeklinde cevap verebiliriz. Soruların okuma kısımları ciddi derecede uzundu.

Sonuç olarak herkesin matematik matematik diye kastığı, özel dersler aldığı bu yarışta Türkçe’nin önemi bu yıl bir daha anlaşılacak. Aynı puana sahip olmalarına rağmen maalesef aileler aynı derecede önem vermiyorlar. Sonuç 19’a 1 Matematik, 15-5 Türkçe!

LGS 2020 T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Soruları Analizi

10 sorudan 9’u “bu bilgilerden hangisine ulaşılabilir/ulaşılamaz?” şeklinde idi. Tarih bilgisi neredeyse gerektirmeyen sorulardı. Parçayı doğru okumak ve parçada anlatılandan başka bilgi eklemeden çözmek esastı. Zaten en çok yapılan hata da parçada anlatılandan başka bir bilgi ekleyerek soru çözmek oluyor.

Osmanlıcılık akımı ile ilgili gelen soru dışında zorlayıcı kabul edilebilecek bir soru yoktu. Dolayısıyla 10’da 10 yapmak önemli hale gelecektir diye düşünüyorum.

LGS 2020 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soruları Analizi

10 sorudan 6’sı “bu bilgilerden hangisine ulaşılabilir/ulaşılamaz?” şeklinde idi. Bunun haricindeki sorular da okuduğunu anlamaya yönelikti. Bu yüzden her ders için okuduğunu anlamanın önemi arttı diyebilir. Bilgi gerektiren bir soru yoktu. Yine 10’da 10 yapmak oldukça önemli olacak diyebilirim.

LGS 2020 İngilizce Soruları Analizi

Buradaki sorular ise bilgi gerektiriyordu. Joe hangi kitabı almalı sorusu haricinde hepsinde mantığa pek gerek kalmadan kelime bilgisi ile çözülebilecek sorulardı. Müfredat dışı denebilecek soru da yoktu açıkçası. Yine zorlayıcı bir soru olmadığından fullemek oldukça önemli olacak.

YUSUF İHSAN KURT

LGS 2020 Matematik Soruları Analizi

Yeni nesil soru sisteminin gelmesiyle birlikte LGS matematik soruları her geçen yıl git gide zorlaşmaktadır. Bunun en temel sebebi sınava girecek öğrenci nüfusunun artmasıyla birlikte gelecek nesillere okumaya ve araştırmaya yönelik eğitim verilmesidir. Özellikle son yıllarda yapılan sınavlarda öğrencilerin hedefledikleri liselere yerleşebilmeleri için matematik ve Türkçe testleri belirleyici rol oynadığı gözlemlemekteyiz. Bu durum, sadece LGS sınavı için değil, ileride girecekleri YKS(TYT-AYT)’de içinde geçerlidir. Hatta, KPSS ve ALES gibi üniversiteden sonra girilen sınavlarda bu durum kapsamaktadır. Buradan hareketle, matematik sadece işlemlerle çözülen bir ders olmaktan çıkmıştır. Günlük hayatımızda yer alan örneklerin olduğu ve az da olsa zeka sorularını matematiksel düşünme metodunu kullanarak LGS matematik sorularını çözülebildiğini gözlemlemekteyiz.

2020 LGS Matematik sorularını 4 kısımda inceleyebiliriz.

Çarpanlar, Katlar, Ebob ve Ekok konusundan 4 adet soru gelmiştir. Sürpriz soru olmamakla aralarından iki tanesi eleyici soru şeklinde geldiğini söyleyebiliriz.

Üslü ve Köklü İfadelerden toplamda 7 adet soru gelmiştir. Hemen hemen bu kısımdaki sorular MEB’in aylık olarak vermiş olduğu örnek sorulara benzer sorulardan gelmiştir. Aynı zamanda birçok çalışma kitabındaki sorulara yakın sorulardan sorulmuştur.

Veri ve Olasılıktan toplamda 6 soru gelmiştir. Veri sorularını incelediğimizde, MEB’in örnek sorularını çözmüş ve çalışma kitaplarından yeteri kadar konuyu çalışmış ve kitaplardaki sorularını çözmüş olan öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği sorulardır. Olasılıkta ise bir iki tane alışılmış konseptin dışında olduğu sorular da mevcuttur. Muhtemelen sınavın belirleyici olan kısımları, EBOB-EKOK ve Olasılık sorularıdır.

Cebirsel ifadeler konusundan toplamda 3 adet soru gelmiştir. Bu konudan gelen sorular MEB’in yayınlamış olduğu örnek sorulara göre bir kademe daha zor olduğunu görmekteyiz. Biraz derinlemesine bakan öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği sorulardır. Hatta 6. ve 7. sınıf matematik temellerine hakim olanlar geometri bilgilerini kullanarak bu tarz soruları çözmüşlerdir.

Sonuç olarak, 2020 LGS matematik soruları etkili bir şekilde çalışmış öğrencilerin yapabildiği sınavdır. Gelecek sene için ise bir sürpriz olmadığı müddetçe, LGS matematik soruları sıralamalarda belirleyici bir rol oynacağını söyleyebiliriz. 2020 LGS matematik sorularını çok iyi çözebilmek için 6. ve 7. sınıf matematik altyapınızın çok iyi olması gerekmektedir. Bunun yanında sürekli okuyan ve merak eden bireyler bu tarz sınavlarda daha avantajlı olurlar.

LGS 2020 Fen Bilgisi Soruları Analizi

2020 LGS Fen Bilgisi soruları geçmiş yıllara göre aynı zorlukta olduğunu görmekteyiz. Yukarıda da ifade etmiş olduğum gibi, 2020 LGS Fen Bilgisi sorularını çözebilmek için fen konularına çalışmakla birlikte o konulara ait kitapları okumalarını ve belgesel seyretmelerini tavsiye ederiz. Genellikle, LGS fen soruları matematik soruları kadar karmaşık değildir. Ağırlıklı olarak günlük hayatımızda karşılaştığımız olayları fen sorularının içinde görebiliriz.

2020 LGS Fen Bilgisi sorularını 4 kısımda inceleyebiliriz.

Dünya hareketleri, İklim, Rüzgar konularından 3 soru sorulmuştur. MEB’in aylık olarak yayınlamış olduğu sorulara benzer sorulardan meydan gelmiştir. İklim ve Dünya’nın hareketleriyle ilgili gündelik hayattan örneklere aşina olan birisinin rahatlıkla yapabileceği sorulardır.

Genetik, Kalıtım ve Biyoteknoloji konularından 8 soru gelmiştir. Özellikle son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte biyolojide meydana gelen gelişmeleri göstermek adına diğer kısımlara göre daha fazla sorular sorulmuştur. Kalıtım, çaprazlama ve adaptasyon konularına yeteri kadar hakim olan öğrenciler bu tarz soruları rahatlıkla çözebilirler. Kavram yanılgısı ile ilgili sorular azınlıkta kalmaktadır.

Basınç konusundan 5 soru gelmiştir. 8. sınıf basınç konusunun hemen hemen her kazanımla ilgili soruların geldiğini görmekteyiz. MEB’in yayınlamış olduğu örnek sorulara paralellik içermektedir.

Madde ve Özellikleri konusundan 4 soru gelmiştir. Atom ve periyodik tablo, asit bazlar, bileşikler, karışımlar ilgili 1’er soru gelmiştir. Derslere ph kavramını, bileşik oluşma kanunu gibi spesifik olayları iyi öğrenmiş öğrencilerin rahatlıkla yapabileceği sorulardır.

MEHMET GÜVEN

Son olarak, LGS’ye yönelik bir değişim olmadığı müddetçe gelecek senelerde de bu yılda sorulan soru tiplerine benzer sorular geleceğini söyleyebiliriz. Bu konu hakkında veya başka öğrenmek istediğiniz bilgiler için bizlerden LGS özel ders hizmeti alabilirsiniz.