Evet, sevgili öğrenciler merakla beklenen LGS 2 Haziran itibariyle gerçekleşti. MEB’in yayınladığı sorulardan da daha zor sorular sorduğu sınavla ilgili OkuldanEve ailesi hocaları olarak derin bir analiz yapmak istedik. 2018 LGS nasıldı, 2018 LGS zor muydu gibi soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Şimdi ders ders 2018 LGS soruları analizini yapalım, sonra sınav hakkında genel değerlendirmemize geçeriz. Analizimizde internette yayınlanan A kitapçığını kullanacağız. Linki burada!

2018 LGS Türkçe Soruları Analizi

İlk 10 soruyu incelediğimizde bazı yayınlarda çıkan iki kolona yayılmış bir paragraf ve ardından bu paragrafla ilgili sorulmuş 4 soru görmekteyiz. 5, 6, 7 ve 8. sorular bu şekilde oluşturulmuş. Ancak sadece anlam sorusu değil dil bilgisi de sorunun (8. soru) içine yedirilmiş.

Anlatım bozukluğunun düzeltilme yöntemi sorulurken, hangisinden sonra hangi cümle gelmelidir ve hangisi kesin olarak söylenir sorularını da eksik etmemişler. Bu tip soruları özel derslerimizde öğrencilerimize çözdürmüştük. Bir paragrafta iki altılı çizgili kelime ve anlamı (1. soru) soruldu ki kolay bir soruydu. Koşul, öneri ve ön yargı anlamı taşıyan cümlelere dair iki soru ile karşılaştık. İlk 10 soruda çeldirici olabilecek, 2018 LGS Türkçe soruları nasıldı denilince zor diyebileceğimiz belki 3. soruyu örnek verebiliriz. “Pencereleri hepten kapanmış binada ömür geçirmek” sözüyle ilk başta akla gelen çevresindekilerle iletişime kapalı olmaktır ama soru özelinde düşünüldüğünde cevap farklı çıkmaktadır. Zira soruda uzun süre sanatla ilgili kısma yer verilmiş. Dolayısıyla cevap “sanattan yoksun bir hayat sürdürmek” çıkıyor.

11-20. soruları analiz ettiğimizde 11. sorunun eski adıyla tam bir YGS sorusu olduğunu söyleyebiliriz. 12. soruda gelen mantık sorusu beklenilen sorulara göre oldukça kolaydı. Şıklar kullanılarak 15-20 saniyede çözülebilecek bir soruydu.

13, 14, ve 15. sorular yine iki sütuna yayılmış büyükçe bir paragraftan gelmekteydi. 13 yine çıkarılamaz usulü, 14 yazma amacı iken 15. soruda dil bilgisi sorulmuş. Zarf fiil sorusu da oldukça kolay olmuş diyebiliriz. 16. soru yazım yanlışı sorusu idi. Oldukça orijinal bir soruydu. 30 Haziran’da yapılacak TYT sınavında öğrencilere sorulsa yüzde kaçı yapardı merak ediyoruz. Ancak 8. sınıf öğrencilerinin bu temel yazım kurallarını zaten halletmiş olmaları gerekiyordu.

17’de noktalama işaretleri, 18’de ise şiirde anlam üzerine bir soru gelmiştir. Nisbeten zorlayıcı ve çeldirici sorular olmadığını düşünüyorum. 19’da kolay bir yazı türü sorusu karşımıza çıkıyor. Kendi ağzından anlattığı için biyografiyi işaretlememiz gerekiyor ve cevap anı çıkıyordu. 20. soruda ise 3 metinden çıkarılabilecek ortak yargı sorulmuş. O da oldukça kolay bir soru denilebilir.

Sonuç olarak, 2018 LGS Türkçe soruları genel manada şaşırtıcı değildi diyebiliriz. Birkaç yayından Türkçe denemeleri bitirmiş bir öğrencinin bir kaza yaşanmazsa rahatça hepsini doğru yapabileceği kolaylıktaydı. 3. ve 16. sorular dışında yanlış yapabilme ihtimali olan sorular yoktur diyebiliriz. 2018 LGS Türkçe soruları analizi buraya kadardı. Siz de yorumlarınızı aşağıya yapabilirsiniz.

2018 LGS T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Soruları Analizi

Soruları genel olarak incelediğimizde cevabı “sosyokültürel güç” olan soru dışında çeldirici bir soru göremedik açıkçası. Zaten öğrencilerimizin de çoğu hepsini doğru yaptı. Daha çok Mustafa Kemal’in sözleri ve karakteri doğrultusunda ilerleyen bir test olmuş. Ders adına hiçbir şey bilmeyen birisi de okuduğunu anlama becerisiyle sonuca ulaşabilirdi. Buradan öğrencilerimize olayların yıllarını ezberleten okul öğretmenlerine de sevgilerimizi gönderiyoruz. Umarız her öğrenci full veya full’e yakın sonuç almıştır diyerek 2018 LGS T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Soruları nasıldı sorusunun cevaplarını sonlandırmış bulunuyoruz. Sizler de yorumlarınızı aşağıya yapabilirsiniz.

2018 LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Soruları Analizi

İnkılap dersinden olduğu gibi okuduğu parçadan anlam çıkarabilme yetisinin olduğu öğrencilerin zorlanmadan hepsini yapabileceği bir test olmuş. Nerede akika kurbanları, tripitakalar, vedalar, brahmalar, zekatla ilgili detay bilgilier ve daha nice ezber gerektiren bilgi... Nerede? Bunu yerine öğrenciden okuyup yorumlama, muhakeme yetilerini göstermesi beklenmiş. Bizce iyi de olmuş. Zira sınavda böyle çıkmayacağını uzunca söyleyenlerden biri de bendim. Çıkmış TEOG sorularını çözmüş, bilindik bir yayının deneme serisini bitirmiş bir öğrencinin rahatça fulleyebileceği bir testti diyelim ve 2018 LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları nasıldı sorusunun cevaplarını tamamlayalım. Sizlerin de yorumlarını aşağıda görmek isteriz.

2018 LGS Yabancı Dil (İngilizce) Soruları Analizi

İlk 4 soru “Choose the best options to fill in the blanks” kısmı birçok yayının denemelerinde vazgeçilmezdi. Bu sebeple soru tarzı olarak şaşırtıcı değildi. Ancak sorular da çok kolay değildi. Dikkatli bir takibi gerektiriyordu.

5, 6, 7 ve 8. sorular bol resimli özellikle Karekök yayınlarının sormayı sevdiği sorunlardandı. Günlük işler, aktiviteler ve hobiler zaten müfredatta ve denemelerde ciddi yer kaplıyor olduğu için bir sürpriz yoktu denebilir.

“Larry’s blog” olan uzun son iki soruda ise tam bir dikkat testi yapılmış. Sorularda bilinmeyen, zor gelebilecek kelime yok. Ancak dikkat çok kritik konumda. Parçada “weekend in Paris” geçiyor, şıklarda bir hafta Paris’te geçirdim yazıyor. Çoğu öğrenci dikkatsizlikten bu soruyu kaçırmış mesela. Yıl boyunca öğrencilerime/öğrencilerimize İnkılap/Din Kültürü/İngilizce testlerinden soru kaçırma lüksünüz yok derken tam da bunu kastediyorduk. Sorular müfredatın içinden ve orta halli. Tek yapmanız gereken dikkatinizi toplamak idi. Bunun için de bol deneme çözmüş olmanız gerekiyordu. Sınava girmeden 10 tane İngilizce deneme çözenle 30 tane İngilizce deneme çözenin hali bir olmuyor tabi diyerek 2018 Yabancı Dil (İngilizce) soruları nasıldı sorusunun cevaplarına bir son verelim. You can write your comments below!

2018 LGS Matematik Soruları Analizi

Gelelim dananın kuyruğunun koptuğu yere yani Matematik sorularına. Yayınlandıkları örnek sorulardan daha zor soruları barındıran sorular da vardı. Ancak "bu şekilden sonra gelecek şekil hangisidir" gibi bir soru yoktu. Daha çok “alabileceği kaç tam sayı vardır”, “en fazla kaç olabilir” ve “en az kaç tane vardır” tarzında öğrenciyi düşünmeye iten sorular sorulmuş.

Burada çok zor diyebileceğimiz veya öğrencinin yanlış yapsa da ona üzülmesin diyebileceğimiz bazı sorular var.

Her zamanki gibi A kitapçığından konuşuyorum.4. soru oldukça farklı bir soruydu. “Verilmeyen alanların toplamı en az kaç metrekaredir” diye biten bu soru dikkat ve beceri isteyen bir tarza sahipti. Yine 5. soru da bölüm sayılarının birbirine ve ortak sayılarına eşit olduğu bilgisine dikkat edilmesi gerekiyordu. 11. soru çözüm olarak çok kolaydı. Tabi bir küpün bir yüzeyindeki alanı bulup 6 ile çarpabilenlere. Küpün toplam alanından boyasız yerleri çıkartmaya çalıştığınızda işler sarpa sarıyor. 12. sorudaki üçgen prizmanın yüzü olamayanı bulmak oldukça zordu. İşin içine üçgenin kenarları arasındaki uzunluk bağlantısı girdiği için zorlayıcı olabilecek bir soru diyebilirim.

8. sorudaki köşegen bulma da yine dikkat gerektiriyordu. Açıkçası böyle bir soruyu birçok yayında göremedim. Ben yıllardır özel ders veren bir hoca olarak 30-40 saniyede çözdüm ama bunu öğrencilerin bırak bir dakikada çözmesini çözebilmesini bile beklemek hayalperestlik oluyor. 14. soru en tartışmalı sorulardan ama iptal edilmeyecek emin olun. Zira soruda hata yok. Dış yüzeyinin görüntüsü verilmiş. Sayfanın içine doğru kapanacak. Deneyin fark edeceksiniz cevap D olacak. Çünkü sağ tarafı boyalı sadece bir üçgen var.

Diğer sorularda da işlem kalabalığı vardı diyebilirim. Bu Matematik testini bir denemede görsem böyle sorular sormazlar derdim. Diğer yayınların denemelerinde şöyle bir testi bırakın bazı sorular gibi soruları görmek mümkün bile değildi. Dolayısıyla Matematik bu sınavda belirleyici olacaktır. 1 Matematik sorusunu yanlış yerine boş bırakmak bile yüzlerce belki binlerce kişinin önüne geçmeye sebep olacaktır.

PİSA sonuçlarında Türkiye'nin geride olduğunu biliyorsunuz. Matematik soruları PİSA testlerine benzetilmeye çalışılmış diyebiliriz. 2018 LGS Matematik soruları nasıldı sorusunun cevaplarını detaylı bir şekilde yazmaya çalıştım. Sizin de yorumlarınızı aşağıya beklerim.

2018 LGS Fen Bilgisi Soruları Analizi

Öncelikle, LGS Fen bilgisi soruları tamamıyla müfredattan gelmiş olmakla birlikte, MEB’in yayınlamış olduğu örnek sorulardan bile daha zor olduğunu görmekteyiz. Biyoloji kısmında özellikle ilk üniteden uzun ve şekilli sorulardan sormuşlardır. Fizik kısmında ise hesap yaptırıp karşılaştırma yapabileceği soru tarzları, kimya da ise bilgiyi kullanma yönünde sorulardan meydana geldiğini görmekteyiz.

Bu sene LGS Fen Bilgisi soruları geçmiş yıllara nazaran hemen hemen hepsi uzun paragraflardan oluşmaktadır. Bununla birlikte, bu paragraf sorularının içinde şekillerle birlikte bilgiyi destekleyen tarzda sorular da mevcuttur. Geçmiş yıllarda çıkan Fen Bilgisi soru tarzına göre LGS’de bu sene daha uzun ve bilgiyi ölçen sorular vardı. Seneye de böyle okuma yeteneği gerektiren sorular soracağını tahmin etmekteyiz. Bu durum öğrencilerin okuduğunu anlama yeteneklerini geliştirmeleri gerektiğini gösteriyor. Çünkü artık sadece bilmek veya hesaplamak yetmiyor, yorumlamak ve bilgiyi doğru yerde kullanmak da gerekiyor. Bu kazanımları elde etmek için ciddi anlamda kitap okumak ve çok farklı kaynaklardan çok farklı soru tipi çözmek gerekiyor.

2018 LGS Soruları Genel Analizi

Sonuç olarak, birçok kişiyi elemesi gereken bir sınav yaptı MEB. Bu sınavın bir yeri veya hepsi zor olacaktı. Okul puanı da işin içinde olmayınca sınavı zorladı. Matematik fullemesi en zor dersti. Zaten bizim öğrencilerimiz de sadece Matematik’ten yanlış yaptı diyebiliriz. Bu sonuçlar bize LGS Matematik özel ders almanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Zira hiçbir yayın bu tarz mantık sorularının nasıl çözülmesi gerektiğini ve pratik yollarını tam bir şekilde veremez. Bir hocanın refakatinde sorular çözülmeli ki öğrencinin ufku açılsın. Sizler de İstanbul’da Boğaziçili hocalarımızdan özel ders almak isterseniz tıklayın.

Tüm öğrencilere iyi tercihler dileriz.