Yaşadığımız bu süreçte herkesin çok merak ettiği;

Online Özel Ders Nasıl Olmalıdır?
Online Özel Ders Avantajları Nelerdir?
Online Özel Ders İyi Midir?
Online Özel Ders Gerekli Midir?
Online Özel Ders Verimli Midir?

gibi sorularının cevaplarını bu yazımızda sizler için derledik.

Online Özel Ders Nedir?

Son yıllarda yazılım ve network alanlarındaki teknolojik yenilikler kayda değer bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yapay zekanın eğitime uygulanmasından tutun bilişsel öğrenme metodlarının geliştirilmesine kadar eğitimin her alanında teknoloji girmiştir. Online özel ders ya da online eğitim de eğitimin işte bu teknolojik imkanlar kullanılarak sanal ortamda gerçekleştirilmesidir. Özellikle 2007 yılından itibaren bazı üniversitelerin online bir şekilde ders verdiğini bilmekteyiz. Bu üniversiteler; MIT, Harvard, Yale ve Oxford’tur. Öte yandan sadece üniversiteler değil bazı ülkelerdeki ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde online ders verdiklerine şahit oluruz. Bunun doğal bir sonucu olarak karşımıza homeschooling yani evden eğitim dediğimiz yeni bir eğitim modeli ile ortaya çıkmıştır. Tabi ki bu durum çok düşük bir oranda seyrettiği için deneysel bir süreçten öteye geçememiştir. Ancak dünyada online özel ders ve online eğitim gittikçe yaygınlaşmaktadır. Peki, neden?

Online Özel Ders Nasıl Yapılır?

2019 yılının sonlarına doğru Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan corona virüsün dünyayı etkisi altına almıştır. 2020 Mart ayının ortalarına doğru virüsün etkileri çoğu ülkede ortaya çıktığı için DSÖ tarafından pandemi olarak ilan etmiştir. Bu durumun sonucunda hemen hemen her ülke belirli dönemlerde sokağa çıkma yasağı ilan etmiş ve yüzyüze eğitimlere ara verilmiştir. Dolayısıyla eğitimin büyük bir kısmı online eğitime geçilmiştir. Aynı şekilde özel derslerde de bu durum meydana gelmiştir. Online özel ders normal özel ders sürecinden biraz farklı işlemektedir. Öğrencilerin durumunu tespit etmek için normal özel dersten farklı olarak bazı materyallere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu materyaller; sunumlar, konu anlatım kitapları, soru bankaları, videolar, bilgisayar veya tablet ve gerekli yazılımlardır. Dersin yapılacağı ortam öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanım kolaylığı açısından tercih edilmektedir. Zoom online özel ders, Skype online özel ders, Teams online özel ders bunların birkaçıdır.

Online özel ders nasıl yapılır:

  1. Dersi veren öğretmenin ve dersi alan öğrencinin internet altyapısının çok iyi olması gerekir.
  2. Bilgisayar, tablet, mikrofon, kamera varsa bilgisayarın veya tabletin kalemi olması ve gerekli yazılımları çalıştırmak için donanımızın yeterli olması gerekir.
  3. Derse başlanılmadan önce yapacağınızı online özel dersin planını oluşturmanız gerekir. Bunun için ders ile ilgili gerekli ders materyallerinin hazır olması online özel ders sürecini verimli kılar.
  4. Konu anlatımı yapılacaksa öğretmenin ve öğrencinin ders materyallerini önceden belirlenmesi gerekir. Örneğin her iki tarafta aynı kitap olması, gerekli görsellerin önceden hazırlanması buna dersin esnasında video ya da fotoğraf ve internet siteleridir.
  5. Herhangi bir problem olduğu vakit telefonların açık olması ve ulaşılabilir olunması süreci çok iyi yönetmenizde faydalı olur.
  6. Yol haritası belirlenmesi için dersi veren kişinin size sormuş olduğu soruları tam olarak cevaplamanız yararınıza olacaktır.
  7. Derste mutlaka anlamadığınız yer olduğunda dersi veren kişiye soru sormanız faydalıdır. Bu durum sadece online özel ders değil, sınıfta okulunuzdaki dersler içinde geçerlidir.
  8. Geri dönüt bir başka kelimeyle feedback vermeniz gerekmektedir. Bu durum hem sizin açınızdan hem de öğretmen açısından kendisini geliştirmesinde ve sorunlarınıza hızlı bir biçimde çözüm bulunmasına faydalı olur.

Yukarıda saymış olduğum maddeleri uyguladığınızda online özel ders sizin için verimli olacaktır. Online özel dersin başka bir avantajı öğrenciler online özel dersi isteyerek aldığı için ders ile ilgili entegrasyonu hızlı bir şekilde sağlamış olurlar. Bu durum sonucunda öğrenciler derste yeteri kadar konsantrasyonu sağlamış olurlar.

Dilerseniz bu konuyla ilgili hocalarımızın canlı yayını izleyebilirsiniz.

Şimdi ders ders inceleme yapabiliriz.

Online Türkçe Özel Ders

Türkçe sözel derslerin başında geliyor. Hem herkesin ilgi alanına hitap etmesi hem de tamamen konuşmayla anlatılabilmesi sebebiyle online özel ders için en çok tercih edilen derstir diyebiliriz.

Fiilimsi gibi bir konuyu anlamakta güçlük çekiyorsanız bilen biri size 1 saate anlatabilir. Üstüne alacağınız 1 saatlik soru çözüm seansi ile 2 saatlik bir seansta bir konuyu halledebilmeniz mümkündür. Bilen hoca sizi uçurur diye birçok yazımda söylemiş idim. Bu durum Türkçe'de oldukça geçerli bir durumdur. Paragraf gibi uğraştırıcı bir konu için de bu hizmeti alabilirsiniz. Bu da paragraf sorularını hızlı yapmanızı kolaylaştıracak size diğer dersler için zaman kazandıracak bir hamle olur.

Online Türkçe Özel Ders hizmeti için aşağıdan bize ulaşabilirsiniz.

Online Tarih/Coğrafya Özel Ders

Bu derslerde sayısal hesaplamalar olmadığı için yine tercih edilen derslerdir. Ancak normal süreçte de bu derslerden özel ders hizmeti alan azdır. Halbuki TYT'de her dersin puanı aynıdır. Bir Matematik sorusu yapacak diye onlarca saat özel ders alan öğrenci Coğrafya'dan 2 soru kaçırıp hayal ettiği üniversiteye veda etmek zorunda kalabiliyor.

Coğrafya ve Tarih'te verilen bilgilere dayanarak ulaşılabilir/ulaşılamaz soruları yer almaktadır. Bu tarz sorularda dikkat edilmesi gereken yerleri ve püf noktaları bir hoca size Zoom gibi bir program aracılığıyla anlatsa inanın zamandan çok kazanırsınız.

Online İngilizce Özel Ders

Yıllardır online olarak eğitimin verildiği yerlerin başında yabancı dil geliyor. Online İngilizce ders en popüler seçeneklerden biri. YDS, TOEFL gibi sınavlara hazırlanabilmek bu süreçte gittikçe önem kazanıyor. Bilen biriye konuşma pratiği yapabilirsiniz. Yine yazdığınız yazıları değerlendirebilecek biri aracılığıyla başkasına online olarak göstermeniz ve beraber üzerinden geçmeniz writing kısmınızın da gelişmesini sağlayacaktır.

Bunun dışında metin tahlili yapma ve dinleme taktiklerini öğrenme açısından da online İngilizce özel ders biçilmiş bir kaftan gibidir. İngilizce eğitimi veren biri ile online olarak beraberce parçaları okuyabilir, cümle yapılarına aşinalığınızı artırabilir ve kelime dağarcığınızı artırabilirsiniz.

Online Matematik Özel Ders

Sözel derslere nazaran uygulama yapılarak öğrenilen bir ders olduğu için online matematik özel ders esnasında öğrenciler mutlaka yanlarında kalem, kağıt veya defter getirmelerinde fayda vardır. Bazen online matematik özel ders sürecinde konu anlatım yapılırken dersi kaydetmekte fayda vardır. Kaydedilmiş ders, öğrenciler online matematik özel dersinden sonra tekrar yapmakta faydalı olur. Soru çözümlerinde ise öğretmenlerin imkanları varsa kamerayı yapamadığı sorunun üzerinde kağıt kalem kullanarak çözebilirler. Eğer öğretmen donanımsal olarak gerekli altyapısına sahipse ekran üzerinden öğrencilerin yapamadığı soruları çözebilir. Bu durumda öğrencilerin yanlarında getirmiş oldukları kağıda not etmelerinde fayda vardır. Çünkü hoca o an derste anlatırken sorunun çözümü size kolay olduğunu hissettirebilir. Fakat dersten sonra kendi başınıza yapamadığınız soruyu incelediğiniz vakit bazı önemli detayları not etmemişseniz soruyu çözmenizde problem yaşayabilirsiniz. Özellikle yukarıda madde madde belirtmiş olduğumuz hususları uyguladığınız takdirde online matematik özel ders çok verimli olmaktadır. Bu da tecrübelerle sabittir. Biz okuldaneve.com olarak online matematik özel derslerimizde yukarıda bahsetmiş olduğumuz hususları dikkate alarak hizmet vermekteyiz.

Online Geometri Özel Ders

Bu tarz derslerde gerekli altyapı sağlandığınızda online geometri özel ders mümkündür. Öğretmen belirli donanım ve yazılım alt yapısına sahip olduğunda öğrencinin yapamadığı soruları tablet veya bilgisayar kalemi ile çeşitli şekiller çizerek veya çözüm metotları uygulayarak öğrencinin ne yapması detaylı bir şekilde anlatılır. Online geometri özel ders yukarıda bahsetmiş olduğumuz önerileri uyguladığınızda verimli olabilir. okuldaneve.com olarak size online geometri özel ders hizmeti sunmaktayız.

Online Fizik Özel Ders

Dersin doğası gereği fizik sayısal ve sözel bir derstir. Gerekli materyalleri sağlandığında online fizik özel ders ten tam verim alınabilir. Bu materyaller video, sunum, görsel, konu anlatım kitapları ve soru bankalarıdır. Online fizik özel ders öncesinde hangi konuya çalışacağını karar verildikten sonra gerekli materyallerin hazırlanması gerekir. Ancak bu durumda online fizik özel ders verimli olmaktadır. Diğer sayısal derslerde de olduğu gibi okuldaneve.com olarak size yukarıda bahsetmiş olduğumuz hususları dikkate alarak online fizik özel ders hizmeti sunmaktayız. Bu süreçte sadece TYT-AYT’ye yönelik olamamakla birlikte 9. 10. ve 11. Sınıflara da online fizik özel ders imkanımız bulunmaktadır.

Online Kimya Özel Ders

Diğer fen branşlarında da olduğu gibi online kimya özel ders hizmetini sunmaktayız. Yukarıda belirtmiş olduğumuz hususlar dikkate alındığında online kimya özel ders verimli olmaktadır. 9. 10. 11. ve TYT-AYT sınavlarına hazırlık yapan öğrencilere okuldaneve.com olarak yukarıda yazmış olduğumuz maddeleri dikkate alarak online kimya özel ders hizmetini sunmaktayız.

Online Biyoloji Özel Ders

Diğer fen branşlarına göre daha fazla sözel ifadeler olduğu için online biyoloji özel ders mümkün olmaktadır. Biyoloji dersinin en önemli avantajı diğer derslere nazaran daha somut olaylarla ilgilenmektedir. O yüzden dersi veren öğretmen gerekli görsel materyali hazırlayıp ders esnasında sunduğu vakit online biyoloji özel ders daha verimli olmaktadır. Bunun yanı sıra konu anlatımı olsun, soru çözümü olsun öğretmenler ve öğrenciler bu görselleri kullanarak online biyoloji özel derslerinde kaliteyi arttırmış olurlar.

Online LGS Özel Ders

7.sınıfın yaz tatilinden itibaren online LGS özel ders hizmetini sunmaktayız. LGS 2020 pandemi sebebiyle sadece ilk dönemden soruldu. Oldukça farklı bir sınav oldu. Matematik ve Türkçe oldukça zorlayıcı idi.

LGS derslerinin hepsi öğrencilerin için online lgs özel ders hizmeti alınabilir. Öğrencilerin küçük olması beklenin aksine avantaj sağlar. Zira yeni gelen kuşak teknoloji ile daha ilgilidir. LGS denemeleri öğrenciler ile beraber anlık olarak çözülebilir, deneme çözerken uygulanması gereken taktikler anlık olarak gösterilebilir.

Kısacası Türkiye’nin neresinden olursanız olun, gerekli internet ve donanım altyapınıza sahipseniz okuldaneve.com olarak size online özel ders hizmeti sunmaktayız. Buradaki linkten bize ulaşıp online özel ders alabilirsiniz.

Yazarlar: Mehmet GÜVEN, Yusuf İhsan KURT