Paragraf soruları nasıl çözülür sorusu sınava giren her öğrencinin karşı karşıya kaldığı bir sorudur. Çünkü TYT Türkçe kısmında paragraf soruları ile dolu olacak. Her işin kolay yolu olduğu gibi tabi ki paragraf sorusu çözmenin de kolay yolları var. Paragraf sorularını çözme teknikleri bu yazının ana konusu olacak. Geçen yazımızda ise paragraf soru tiplerini tanımıştık.

Bu yazımızda ise paragraf sorusu çözmenin ipuçlarını ve paragraf soruları nasıl çözülür sorularının cevabını vereceğiz. Bu ipuçlarına başlamadan önce şunu belirtelim. Paragraf soruları okuduğunuzu anlamaya yönelik sorulardır. Kitap okuma alışkanlığınızın olması size bu soruları çözerken kolaylık sağlayacaktır. Sınavlara hazırlanırken kitap okumayı ihmal etmeyin ve bunu bir zaman kaybı olarak görmeyin. Kitap okumak anlama ve yorumlama yeteneğinizi geliştirdiği için sadece bu soru tipinde değil diğer bütün derslerde size yardımcı olacaktır. Hatta edebiyat sınavlarında sorulan temel yazarların (Yaşar Kemal, Dostoyevski, Refik Halit Karay, Reşat Nuri Güntekin vb.) kitaplarını okursanız edebiyat sorularınızı çözmenize de yardımcı olur.

7 Adımda Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

  1. Doğal olarak ilk taktik, soru kökünden başlamaktır. Bir işi yaparken hangi amaçla yaptığımızı biliyorsak onu yapmak kolaylaşır. Bu yüzden önce soru kökünü okursanız, paragrafı okurken otomatik olarak beyin onu anlamaya ve çözmeye yönelik okuyacaktır. Hatta paragrafı okumadan önce şıklara hızlıca göz atarsanız paragrafta size neyin anlatıldığını ve sizden ne istendiğini çok daha kolay anlayabilirsiniz.
  2. Soru kökünü ve sizden isteneni mutlaka iyi anlayın. Bazen paragraf kökünde ‘yapılmamıştır’, ‘değinilmemiştir’ gibi olumsuz ifadeler yer alır. Bunlara dikkat edin. Altı çizili sözcükleri dikkati okuyun.
  3. Tüm şıkları mutlaka okuyun. Bazen ilk şık çeldirici olabilir. Paragrafla ilgili bir şıktır ancak diğer şıklar paragrafın konusunu, ana düşüncesini daha iyi anlatır. Siz hemen A’yı işaretlersiniz ve sınavdan sonra bu hatanız için çok geç olabilir.
  4. Soruları kendinize göre değil, soruda sizden istenilen şekilde yorumlayın. Paragraftaki düşünceye sahip olmayabilirsiniz ancak sizden istenen o paragrafta ne anlatıldığıdır.
  5. Uzun sorulardan korkmayın! Sorunun uzunluğu ile zorluğu çoğu zaman ters orantılıdır. Bir soru sayfanın tamamını kaplıyorsa o soru muhtemelen diğerlerine göre çok daha kolaydır. Uzun sorularda genellikle olay anlatılır ve olayları akılda tutmak daha kolay olduğu için soruyu daha kolay çözersiniz.
  6. Assolistler en son çıkar. Bir paragrafın ana düşüncesi genellikle son cümlededir. İstisnai durumlar olabileceğini göz ardı etmeden ana düşünceyi son cümlede arayın.
  7. Son ve en önemli taktik. Paragraf sorularını herkes çözebilir ama önemli olan sizden istenen sürede çözmenizdir. Bu yüzden pratik kazanıp hızlıca çözmek çok önemlidir. Pratik kazanmak için ise düzenli bir şekilde soru çözmeniz gerekir. ‘’Her gün en az 20-30 paragraf sorusu!’’ diyoruz.

Örneğin uzun bir soru moralinizi ilk başta bozabilir. Düşüncenin akışını bozan cümleyi bulma soruları da vaktinizi alacaktır. Ancak başlangıçta anlattığımız maddeleri güzelce uygularsanız paragraf soruları nasıl çözülür sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız.

Bu teknikleri iyi bilen Boğaziçili hocalarımızdan İstanbul'da birebir ders almak isterseniz buyurun:

Ayrıca YKS Edebiyat Nasıl Çalışılır ve Nasıl Daha İyi Ezberlenir yazılarımızı okumadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir :)

Edebiyat'ta da paragraf sorularının çıkabileceğini hesaba kattığınızda bu yazılar sizin için faydalı olacaktır. Sorularınızı aşağıdaki kısımdan Facebook hesabınızla sorabilirsiniz.

Hepinize başarılar diliyoruz. Yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!