Sevgili öğrenciler,

Bu yazımda ara sınıftakiler ile seneye TEOG’a hazırlanacak ortaokul öğrencileri için "yaz tatilini nasıl değerlendirmeliyiz" konusundaki önerilerimi derledim. Bir eğitim öğretim yılı boyunca çeşitli dersler alan ve bu derslerde yeni konular öğrenen öğrenciler yaz tatili ile dinlenirler ve yorgunluklarını atarlar. Ancak yaz tatilinde dinlenme ve eğlenmenin yanında akademik anlamda da bazı çalışmalar yapılması, okul başarısının sağlanması ve devamı için önemlidir.

Ara Sınıflardaki Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?

Verimli ders çalışmanın olmazsa olmazlarından olan “tekrar”, yaz tatilinde de önemini sürdürüyor. Nasılsa eğitim öğretim yılı boyunca öğrendiklerinizi günlük, haftalık ve aylık olarak tekrar etmeniz gerekiyorsa, yaz tatilinde de öğrendiklerinizi tekrar etmelisiniz. Bu sayede bir eğitim öğretim yılı boyunca öğrenilenleri pekiştirecek, özellikle birinci dönemde işlenmiş konuları hatırlamış olacak ve bir sonraki eğitim öğretim yılına hazır bir şekilde yazı tamamlamış olacaksınız. En etkili tekrar etme yöntemi ise kitaplardaki konuya dair bilgileri ve derste tutulan notları gözden geçirmek ve hemen ardından test çözmektir. Asıl amacı dinlenmek olan yaz tatilinde kısa süreli ancak düzenli bir çalışma tekrar için yeterli olacaktır. Ezberleme konusunda yardım almak isterseniz şu yazımızı okumanızı tavsiye ederim:

Yaz tatilini okul başarısı için en iyi şekilde değerlendirme konusunda yapılabilecek bir diğer çalışma ise eğitim öğretim yılı boyunca istediğiniz başarıyı elde edemediğiniz derslere yoğunlaşmaktır. Diğer bir deyişle, karnenizde beklentinizden düşük gelen notlar hangi derslerden ise o derslere ağırlık vererek çalışmaktır. Bunun için karneyi yorumlarken dikkatli olmalı, derslerdeki eksik ve hatalarınızı belirlemeli ve bunları düzeltmek için çabalamalısınız.Karneler Nasıl Değerlendirilmeli yazımı okuyabilirsiniz. Bu konuda çevrenizdeki büyüklerinizden veya özel ders hocalarından yardım alabilirsiniz. Eksiklerinizi giderip hatalarınızı düzeltiğinizde bir sonraki eğitim öğretim yılındaki başarınız için büyük bir adım atmış olacaksınız.

Bu bireysel çalışmaların dışında yaz okulu ve yaz kurslarına da devam ederek çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz.

TEOG’a Girecek Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?

Yedinci sınıftan sekizinci sınıfa geçen öğrenciler yukarıda bahsedilen tekrar etme ve eksikleri giderme meselelerine daha fazla önem vermeliler. Okuyacağınız lise, hayatınızdaki başarınıza dair önemli basamaklardan biri olduğundan gireceğiniz sınavın önemini kavramalı ve çalışmaya başlamak için okulun başlamasını beklememelisiniz. Bu konuda yaz okulu ve kurslarına devam ederek veya özel ders alarak yaz tatilini TEOG adına verimli değerlendirebilir ve yarışa bir adım önde başlayabilirsiniz. OkuldanEve’nin Boğaziçili eğitim koçlarının İstanbul’da özel ders ve eğitim koçluğu hizmeti sunduğunu da hatırlatmış olalım.

Yazın Sadece Ders Mi Çalışmalıyız?

Elbette hayır. Başta da belirttiğim gibi yaz tatilinin asıl işlevi öğrencilerin dinlenmeleri, eğlenmeleri ve bir sonraki eğitim öğretim yılı için enerji depolamalarıdır. Yaz tatilini ders çalışmanın yanı sıra kitap okumak, tarihi ve kültürel yerleri gezmek, film seyretmek gibi kültürel faaliyetler ile kendinizi geliştirmek için de bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Özellikle kitap okuma alışkanlığını kazanmak için yaz tatilini fırsat olarak görün, çünkü bu alışkanlığı kazanmak için en güzel yaşlardasınız. Sevdiğiniz bir spor dali ile ilgilenebilir ve hobiler edinebilirsiniz. Kısacası yaz tatilini hem akademik hem de sosyal olarak en verimli şekilde değerlendirmeli ve tabiri caizse bir sonraki eğitim öğretim yılına bomba gibi başlamalısınız.

Hepinize iyi tatiller.