Hayatımızın birçok kısmını etkileyen ve genellikle erken yaşlarda kararını vermemiz gereken meslek seçimi üzerine detaylı incelemeler sonucunda cevap bulmamız gerekiyor. Fakat maalesef ülkemizdeki birçok ebeveyn ve öğrenci bu kararın öneminin hala farkında değil. Bu sebeple her yıl gerek üniversitelerde gerekse liselerde öğrenciler gittikleri bölümlerden memnun olmadıkları için değiştirme ihtiyacı duyuyor. Bu durumun altında yatan sebep ise tekrar belirtelim, meslek seçimine gerekli önemin verilmemesi. Peki, meslek seçimi aşamasında neler yapılmalı?

Kendinizi Tanıyın

Her şeyden önce meslek seçimi önce kendinizi tanımakla başlar. Bu sebeple ilk etapta kendinizin hangi alana yatkın olduğunu öğrenebileceğiniz Meslek Testini yapmak için buraya tıklayabilirsiniz. Meslek testinde uzmanlar tarafından sizi tanımlayabilmek üzere hazırlanmış 160 soru yer almaktadır. Bu test sonucunda karakter yapınızın hangi mesleklere daha yatkın olduğunu görebilirsiniz. Sonrasında ise diğer aşamaya geçebilirsiniz.

Meslekleri Araştırın

Meslek testi sayesinde yapabileceğiniz meslekler ile ilgili fikir sahibi oldunuz. Şimdi ise sonuçlar doğrultusunda çıkan meslekleri araştırmaya başlamalısınız. Bunun için ise izleyebileceğiniz en iyi yol araştırmak istediğiniz bölümü okuyan veya o bölümden mezun kişilere ulaşmaktan geçiyor. Fakat bunu nasıl yapacağım diye düşünmeyin çünkü çok kolay.

Meslek Hocam(meslekhocam.com) adlı internet sitesinde 100'den fazla üniversite öğrencisi ve mezun ile yapılmış röportajlar bulunuyor. Farklı onlarca bölüm arasından siz de istediğiniz bölüm ile ilgili yapılan röportajları okuyarak kulaktan dolma bilgilerden ziyade araştırdığınız meslek hakkında gerçekten tecrübesi olan kişilerin verdiği bilgilere ulaşabilirsiniz. Genel itibari ile Meslek Hocam tarafından röportajlarda sorulan sorular meslekleri en detaylı şekilde tanıtmak için yeterli. Bu noktada fazlası ile faydası olacağı için mutlaka Meslek Hocam'daki röportajlara göz atınız.

Her Mesleğin İyi ve Kötü Yanlarını Belirleyin

Meslek araştırmasın Meslek Hocam üzerinden yaptıktan sonra aklınızda çok daha net bilgiler oluşmuş olacak. Bundan sonra sıra araştırma yaptığınız meslekler arasında seçim yapabileceğiniz kriterleri belirlemeye geliyor. Bu noktada da en iyi tavsiyemiz elinize bir kağıt bir de kalem alarak istediğiniz meslekleri bir kağıda yazmanızdır. Ardından hangi mesleği neden istediğinizi veya neden istemediğiniz detaylıca yazın. Örneğin bilgisayar mühendisi olmak istiyorum çünkü yeni şeyler öğrenip insan hayatını kolaylaştırmak hoşuma gidiyor fakat bütün gün oturmak istemiyorum gibi neden sonuç ilişkisi ile ya da madde madde olumlu ve olumsuz yönlerini herhangi bir kağıda yazarak bu işlemi gerçekleştirin. Bu aşamadan sonra detaylı bilgilerin verdiği birikim ile öğretmenlerinizin, ailenizin fikirlerini alarak daha farklı açılardan düşünebilirsiniz.

Unutmayın

“Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.”

Konfüçyüs