Ders çalışamıyorum!

Evde ders çalışamıyorum!

“Sınavda başarılı olmayı ve istediğim üniversiteyi/liseyi kazanmayı çok istiyorum, ama yine de etkili biçimde ders çalışamıyorum.”

Bu sözler birçok öğrencinin ağzından dökülür veya içinden geçer. Peki, ders çalışamıyorum ne yapmalıyım sorusuna ne cevap verilebilir? İşte bu soruya cevap vererek sebepleri belirlemeniz, sorunların üzerine gidip onları çözüme kavuşturmanız noktasında etkili olacaktır.

Ders Çalışamamak ve Sebepleri

Ders çalışamıyor olmanızın olası sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Her akşam izlenecek bir diziniz varsa,
  • Cep telefonunuz veya tabletiniz elinizden düşmüyorsa,
  • Eve gelince saatlerce bilgisayarla ilgileniyorsanız,
  • İnterneti kontrollü kullanamıyorsanız,
  • Ders çalışmaya gece başlıyorsanız,
  • Zaten önceki sınavlar kötü geçti diyerek vazgeçiyorsanız,
  • Yatakta uzanarak ders çalışıyorsanız,
  • Bangır bangır çalan müzikle ders çalışıyorsanız (çalıştığınızı sanıyorsanız),
  • Ders çalışırken sık sık sosyal medyaya dalıp ara veriyorsanız,

ders çalışamıyorum demeniz gayet doğaldır.

Bunların hepsini veya bazılarını yapıyorsanız, oturup düşünmeli ve günlük yaşamınızı düzene sokmak için çaba göstermelisiniz. Verimli ders çalışma yöntemlerini öğrenmeli ve uygulamaya başlamalısınız. Başlangıç için blogumuzda bulunan etkili zaman yönetimi ve uygun ders çalışma ortamı ile ilgili yazılara göz atabilirsiniz. Eğer çalışmanızda değil de sınav esnasında problem yaşıyorsanız, sınav esnasında dikkat etmeniz gerekenlerbaşlıklı yazımızı okumalısınız.

Bir türlü ders çalışamıyorum demenizin sebeplerinden biri motivasyon eksikliği de olabilir. Bunun için hedefinizi gözden geçirmekte fayda var. Belki de hedefiniz sizi harekete geçirmeyecek kadar düşük veya gözünüzü korkutup çalışmaktan soğutacak kadar yüksektir; ya da sizi heyecanlandıracak kadar kişiliğinize ve yaşamınıza uygun bir hedef değildir.

Evde Ders Çalışamıyorum Ne Yapmalıyım?

Evde ders çalışamamak öğrencilerin sınav öncesi yaşadığı en büyük sorunlardandır. Ev ortamı ders çalışmanıza uygun olmayabilir. Kardeşiniz, anne-babanız ders çalışma verimliliğinizi düşürecek durumlar meydana getirebilir. Evin ısısı ve şartları uygun olmayabilir, masanız sandalyeniz dahi olmayabilir. Bu durumda mümkün mertebe okul, kütüphane veya sessiz kafeleri tercih etmelisiniz. Önemli olan sessizliği sağlamak ve rahatsız edilmeyeceğinizden emin olabilmektir.

Evde ders çalışamıyorum diyen ikinci öğrenci tipi de her şey hazır ve nazırken tek başına çalışma verimliliği gösteremeyen öğrencidir. Yani "tek başıma çalışamıyorum" diyen öğrencilerdir. Bu öğrencilerin de yurtların etüt odalarını ve kütüphaneleri verimli bir şekilde kullanmaları onların faydalarına olacaktır.

Ders Çalışamıyorum Diyorsun, Peki Çalışabilene Sordun Mu?

Ders çalışma ve hedef belirleme gibi noktalardaki olası hatalarınızı fark etmek tek başınıza mümkün olmayabilir. Nerede hata yaptığınızı bilmeden başarınızın düştüğünü görmek, size kendinizi çaresiz ve yalnız hissettirebilir. Size yol gösterecek bir öğretmene ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada sizinle yakından ilgilenecek bir özel ders öğretmeni ve eğitim koçundan yardım almaktan çekinmemelisiniz. Eğitim koçu yalnızca dersleri anlama konusunda değil, aynı zamanda verimli ders çalışmanızın önündeki engellerin kaldırılmasında ve motivasyonunuzun artmasında da hizmet sunar. OkuldanEve’nin Boğaziçili eğitim koçları bu konuda tam donanıma ve tecrübeye sahiptirler. Boğaziçi, özel ders konusunda bir ekoldür.

Belki Nasıl Çalışılır Bilmiyorsun!

Her işin bir usülü var. Hayatta başarı gerektiren her işin bir yapılış tarzı, dikkat edilmesi gereken püf noktaları var. Dolayısıyla her dersin bir çalışma şekli vardır. O dersin en verimli şekilde çalışılabilecek yollarını aramak ve bulmak zorundasınız. Şükür ki Google'da hangi ders için nasıl çalışılır yazsanız ilk sıralarda her gün binlerce öğrencinin girdiği OkuldanEve.com un Boğaziçili hocalarının yazılarını bulursunuz.

Matematik özellikle en çok çalışamıyorum denilen derslerin başında geliyor. TYT Matematik Nasıl Çalışılır ve YKS Matematik Nasıl Çalışılır yazılarımızı aşağıya koyuyorum.

Diğer derslerin nasıl çalışıldığını merak ediyorsanız işte tüm yazıların linki: DERSE NASIL ÇALIŞILIR?

Unutmayın, bir kişinin içine çalışma isteği sadece dışarıdan müdahale ile konulamaz. İçinizdeki isteği uyandırmak en nihayetinde kendi elinizde. Kaynağınız ise ulaşmak istediğiniz başarı ve varmak istediğiniz hedef olacaktır.

Başarılar dilerim :)