“Sınavda başarılı olmayı ve istediğim üniversiteyi/liseyi kazanmayı çok istiyorum, ama yine de etkili biçimde ders çalışamıyorum.”

Bu sözler birçok öğrencinin ağzından dökülür veya içinden geçer. Peki, ders çalışmanızın önündeki engeller nelerdir? İşte bu soruya cevap vererek sebepleri belirlemeniz, sorunların üzerine gidip onları çözüme kavuşturmanız noktasında etkili olacaktır.

Ders çalışamıyor olmanızın olası sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Her akşam izlenecek bir diziniz varsa,
  • Cep telefonunuz veya tabletiniz elinizden düşmüyorsa,
  • Eve gelince saatlerce bilgisayarla ilgileniyorsanız,
  • İnterneti kontrollü kullanmıyorsanız,
  • Ders çalışmaya gece başlıyorsanız,
  • Zaten önceki sınavlar kötü geçti diyerek vazgeçiyorsanız,
  • Yatakta uzanarak ders çalışıyorsanız,
  • Bangır bangır çalan müzikle ders çalışıyorsanız (çalıştığınızı sanıyorsanız),
  • Ders çalışırken sık sık sosyal medyaya dalıp ara veriyorsanız,

ders çalışamıyorum demeniz gayet doğaldır.

Bunların hepsini veya bazılarını yapıyorsanız, oturup düşünmeli ve günlük yaşamınızı düzene sokmak için çaba göstermelisiniz. Verimli ders çalışma yöntemlerini öğrenmeli ve uygulamaya başlamalısınız. Başlangıç için blogumuzda bulunan etkili zaman yönetimi ve uygun ders çalışma ortamı ile ilgili yazılara göz atabilirsiniz. Eğer çalışmanızda değil de sınav esnasında problem yaşıyorsanız, sınav esnasında dikkat etmeniz gerekenlerbaşlıklı yazımızı okumalısınız.

Ders çalışmanızın önündeki engellerden biri motivasyon eksikliği de olabilir. Bunun için hedefinizi gözden geçirmekte fayda var. Belki de hedefiniz sizi harekete geçirmeyecek kadar düşük veya gözünüzü korkutup çalışmaktan soğutacak kadar yüksektir; ya da sizi heyecanlandıracak kadar kişiliğinize ve yaşamınıza uygun bir hedef değildir.

Ders çalışma ve hedef belirleme gibi noktalardaki olası hatalarınızı fark etmek tek başınıza mümkün olmayabilir. Nerede hata yaptığınızı bilmeden başarınızın düştüğünü görmek, size kendinizi çaresiz ve yalnız hissettirebilir. Size yol gösterecek bir öğretmene ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada sizinle yakından ilgilenecek bir özel ders öğretmeni ve eğitim koçundan yardım almaktan çekinmemelisiniz. Eğitim koçu yalnızca dersleri anlama konusunda değil, aynı zamanda verimli ders çalışmanızın önündeki engellerin kaldırılmasında ve motivasyonunuzun artmasında da hizmet sunar. OkuldanEve’nin Boğaziçili eğitim koçları bu konuda tam donanıma ve tecrübeye sahiptirler. Boğaziçi, özel ders konusunda bir ekoldür.

Unutmayın, bir kişinin içine çalışma isteği sadece dışarıdan müdahale ile konulamaz. İçinizdeki isteği uyandırmak en nihayetinde kendi elinizde. Kaynağınız ise ulaşmak istediğiniz başarı ve varmak istediğiniz hedef olacaktır.

Başarılar dilerim :)