Sevgili öğrenciler,

Bu yazımda ara sınıftakiler ile seneye YGS & LYS’ye hazırlanacak lise öğrencileri için “yaz tatilini nasıl değerlendirmeliyiz” konusundaki önerilerimi derledim. Bir öğretim yılı boyunca çeşitli derslerde yeni konular öğrenen öğrenciler yaz tatili ile dinlenirler ve yorgunluklarını atarlar, bir sonraki öğretim yılına hazırlanırlar. Ancak yaz tatilinde dinlenme ve eğlenmenin yanında akademik anlamda da bazı çalışmalar yapılması, okul başarısının sağlanması ve devamı için önemlidir.

Ara Sınıflardaki Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?

Verimli ders çalışmanın vazgeçilmezi olan “tekrar”, yaz tatilinde de önemini sürdürüyor. Nasıl öğretim yılı boyunca öğrendiklerinizi günlük, haftalık ve aylık olarak tekrar etmeniz gerekiyorsa, yaz tatilinde de öğrendiklerinizi tekrar etmelisiniz. Bu sayede bir öğretim yılı boyunca öğrenilenleri pekiştirecek, özellikle birinci dönemde işlenmiş konuları hatırlamış olacak ve bir sonraki öğretim yılına hazır bir şekilde yazı tamamlayacaksınız. En etkili tekrar etme yöntemlerinden biri kitaplardaki konuya dair bilgileri ve derste tutulan notları gözden geçirmek ve hemen ardından test çözmektir. Asıl amacı dinlenmek olan yaz tatilinde kısa süreli ancak düzenli bir çalışma, etkili ve verimli bir tekrar için yeterli olacaktır. Özellikle dokuzuncu sınıftan onuncu sınıfa geçen öğrenciler için, dersleri tekrar etmek ekstra önem arz ediyor çünkü YGS’de büyük ölçüde lise bir konuları soruluyor. Dokuzuncu sınıf konularını pekiştirmek son senenizde size büyük avantaj sağlayacak.

Yaz tatilini akademik başarı adına en iyi şekilde değerlendirme konusunda yapılabilecek bir diğer çalışma ise öğretim yılı boyunca istediğiniz başarıyı elde edemediğiniz derslere yoğunlaşmaktır. Diğer bir deyişle, karnenizde beklediğinizden düşük gelen notlar hangi derslerden ise o derslere ağırlık vererek çalışmaktır. Bunun için öncelikle karneyi yorumlarken dikkatli olmalı, derslerdeki eksik ve hatalarınızı belirlemeli; daha sonra ise bunları düzeltmek için çabalamalısınız. Karneler Nasıl Değerlendirilmeli yazımıza da göz atın. Bu noktada çevrenizdeki büyüklerinizden veya özel ders hocalarından yardım alabilirsiniz. Eksiklerinizi giderip hatalarınızı düzeltiğinizde bir sonraki öğretim yılındaki başarınız için büyük bir adım atmış olacaksınız.

Bu bireysel çalışmaların dışında yaz okulu ve yaz kurslarına da devam ederek çalışmalarınızı destekleyebilirsiniz. Hem bitirdiğiniz sınıfı pekiştirmek hem de bir sonraki öğretim yılına hazırlanmak için size yardımcı olacaktır.

YGS & LYS’ye Hazırlanan Öğrenciler Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirmeli?

On birinci sınıftan on ikinci sınıfa geçen öğrenciler yukarıda bahsedilen tekrar etme ve eksikleri giderme meselelerine daha fazla önem vermeliler. Bildiğiniz üzere okuyacağınız üniversite, hayatınızdaki başarınıza dair önemli basamaklardan biri olduğundan, gireceğiniz sınavın önemini kavramalı ve çalışmak için okulun başlamasını beklememelisiniz. Mart ayında gireceğiniz YGS için yaz tatili en verimli ve en rahat çalışabileceğiniz bir zaman dilimini oluşturuyor. Okul başladığında vaktinizin büyük çoğunluğunu okulda geçireceğinizi ve yeni konular öğreneceğinizi unutmayın. Ayrıca, YGS konularını büyük ölçüde yaz tatilinde tamamladığınızda LYS için daha çok vaktiniz kalmış olacak.

Kendinize ders çalışma ortamı oluşturmakla başlayın. Yaz tatilinin verdiği rehavet nedeniyle düzensiz bir ortamda ders çalışmak çalışmanın vermini olumsuz etkiler.

Daha sonra bir ders çalışma programı oluşturun ve o programa göre düzenli bir şekilde çalışın. Kendinize hedefler koyun ve o şekilde ilerleyin. Örneğin, bugün Kareköklü Sayılar konusunu bitireceğim deyin ve elinizdeki konu anlatımlı kitaplardan çalışıp o konuyla ilgili testleri çözün. Burada önemli olan düzenli ve devamlı çalışma alışkanlığını kazanmaktır. Birden kendinize aşırı yüklenip öğretim yılına yorgun bir şekilde başlamamanız gerektiğini de unutmayın. Etkili ve verimli bir çalışma için blogumuzda yer alan bilgilendirici diğer yazıları mutlaka okuyun.

Bu noktada yaz okulu ve kurslarına devam ederek veya özel ders alarak yaz tatilini YGS & LYS adına verimli değerlendirebilir ve yarışa bir adım önde başlayabilirsiniz. OkuldanEve’nin Boğaziçili eğitim koçlarının İstanbul’da özel ders ve eğitim koçluğu hizmeti sunduğunu da hatırlatmış olalım. Ayrıca, bir yandan YGS için dokuzuncu sınıf konularını tekrar ederken bir yandan da pekiştirmek adına on birinci sınıf konularını tekrar etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Yazın Sadece Ders Mi Çalışmalıyız?

Elbette hayır. Yukarıda da belirttiğim gibi yaz tatilinin asıl işlevi öğrencilerin dinlenmeleri, eğlenmeleri ve bir sonraki öğretim yılı için enerji depolamalarıdır. Yaz tatilini ders çalışmanın yanında kitap okumak, tarihi ve kültürel yerleri gezmek, film seyretmek gibi kültürel faaliyetler ile kendinizi geliştirmek için de bir fırsat olarak değerlendirin. Sevdiğiniz bir spor dali ile ilgilenin ve hobiler edinin. Kısacası yaz tatilini hem akademik hem de sosyal olarak en verimli şekilde değerlendirmeli ve tabiri caizse bir sonraki eğitim öğretim yılına bomba gibi başlamalısınız.

Hepinize iyi tatiller diliyorum.