Merhaba sevgili öğrenciler,

Bildiğiniz gibi 2017 tercih sonuçları açıklandı. Öğrencilerin yerleştikleri üniversite ve liseler belli oldu. Biz de 2016-2017 eğitim öğretim yılında OkuldanEve.com aracılığıyla özel ders alan öğrencilerimizden bazılarının başarı öykülerini sizlerle paylaşmaya karar verdik. Bu öyküyü öğrencimizin adını değiştirerek sunacağız.

Bu yazımızda sizlere 2016-2017 eğitim öğretim yılında TEOG sınavına giren öğrencimizin akademik ilerlemesinden bahsedeceğiz.

Boğaziçi mezunu tecrübeli özel ders hocamız Yusuf Hoca, Ahmet ile özel derslerine 2016 Aralık ayında başladı. Ahmet’in ilk TEOG sınavından 4’ü Matematik dersinden olmak üzere toplam 11 yanlışı bulunuyordu. Akademik durumu kötü değildi ancak daha iyi olabilecek bir seviyesi vardı. Bunun için desteğe ihtiyaç duyuyordu ve ailesi OkuldanEve.com’dan özel ders talebinde bulundu. Yusuf hocamız ikinci sınava kadar başta Matematik olmak üzere tüm TEOG derslerinde öğrencimize yardımcı oldu.

Daha Başarılı Bir Sınava Hazırlık Süreci

İhtiyaca göre haftada kimi zaman iki kimi zaman üç gün ve günde iki saat olmak üzere özel ders yapıldı. Bu özel dersler sayesinde Ahmet, okulla birlikte sınava daha kapsamlı hazırlandı. Konuları daha iyi anladı, anlayamadığı noktaları ve çözemediği soruları öğrendi, kendini test edebildi, üzerine koyarak ilerledi ve böylece eksiksiz bir hazırlık süreci yaşamış oldu.

Yusuf Hocamız özel derslere bir yandan Olasılık, Isı ve Sıcaklık gibi yeni konuları işlerken bir yandan da Köklü Sayılar, Basit Makineler gibi eski konuları tekrar ederek başladı. Konu anlatımı, soru çözümü ve ödev takibi ile süreci ilerletti. Bunları yaparken öğrencimizin en iyi şekilde anlayacağı yöntemlerle işlemeye gayret gösterdi.

Özel dersi eğitim koçluğu ile birleştiren anlayışımız nedeniyle hocamız öğrencimize konu ve soru kaynakları noktasında da rehberlik etti. Başta öğrencimizin elindeki kaynakları değerlendirerek seviyesine en uygun olanları kullandırmakla beraber yeni kaynaklardan da kendi seviyesi ve varmak istediği hedefe uygun olanların edinilmesinde ailesi ile iş birliği sağladı.

Her ne kadar okulda zaman zaman denemeler yapılsa da bunların değerlendirilmesi ve öğrencinin gelişimini düzenli biçimde göstermesi mümkün olmadığından, süreç ilerledikçe hocamız denemeleri devreye soktu. Konuların yaklaşık %70’ini bitirdikten sonra öğrencimize uygun deneme kaynakları aldırdı ve bir düzen oturttu. Bu denemeleri değerlendirerek eksiklerin tamamlanmasını ve hataların giderilmesini sağladı. Öğrencimiz, seviyesindeki ilerlemeyi adım adım görüyor ve bu sayede hem ailesinin ona olan inancı hem de kendine olan güveni artıyordu.

Süreç sonunda, ikinci TEOG sınavında Matematik dersinde hiç yanlış olmamakla birlikte toplamda iki yanlış ile başarılı bir sonuç elde etti. Öğrencimizi tebrik ediyoruz.

Veli ile Sağlıklı İletişim

Özel derste öğrenci – öğretmen – aile iş birliğine oldukça önem veriyoruz. Özel ders dışındaki zamanlarda öğrencinin destek görmeye devam etmesi ve velinin geri bildirimler ile süreçten haberdar olması, başarıyı artırmaktadır. Bu anlayış nedeniyle hocamız öğrencimizin annesi Tuğba Hanım ile iletişim halinde oldu. Velimiz hocamızın yetkinliğine ve profesyonelliğine olan güveni ve saygısıyla, öğrencimizde ders disiplinin oturmasına yardımcı oldu. Özel dersleri aksatmamaya özen gösterdi. Hocamız öğrenciyi tanıma ve ona uygun anlatım biçimi geliştirme noktasında Tuğba Hanımdan yardım aldı. Bütün bunlar özel ders sürecini ve hedefe doğru ilerlemeyi kolaylaştırdı.

Yusuf Hocamız her dersten sonra veli ile telefon görüşmesi yaptı ve hem genel gidişatı hem de o dersteki gelişimi birlikte değerlendirdiler. Veli ile birlikte iyileştirilmesi gerekecek noktaları iletti. Ödev takibi noktasında da Tuğba Hanım ile zaman zaman iş birliğinde bulundu. Böylece özel ders daha verimli hale geldi.

Tuğba Hanım ihtiyaç duyduğunda gerek akademik gerek rehberlik anlamında hocamıza danışmayı ihmal etmedi. Hocamız sınav sürecinde veli-öğrenci arasındaki iletişimi desteklemeye çalıştı.

Tercih Sürecinde Destek

Ahmet sınava girdikten ve özel dersler bittikten sonra hocamız iletişimini sürdürdü. Puanların açıklanmasının ardından tercih sürecinde de danışmanlık yaptı. Öğrencinin ve ailenin hedefine uygun özel ve kamu eğitim kurumlarını değerlendirdi ve bilgilendirmeler yaptı. Tüm bu sürecin sonunda öğrencimiz ve ailesi Ahmet’in Türkiye’nin saygın liselerinden biri olan ve İngilizce eğitim veren Sezin Koleji’ne gitmesine karar verdiler. Öğrencimize başarılar diliyoruz.

OkuldanEve.com olarak, özel ders ve eğitim koçluğunu harmanlayarak, öğrencilerimizin hedefledikleri liselere yerleşmelerine yardımcı oluyoruz. Alanında uzman ve tecrübeli, Boğaziçili özel ders hocalarımızdan İstanbul’da TEOG özel ders almak için hemen tıklayın.