Türk Dili ve Edebiyatı bölümü hakkında bilgiler nelerdir, Türk Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar, Türk Dili ve Edebiyatı puanları nasıldır gibi sorularınızın cevaplarını rehber öğretmenimiz derledi.

Merhaba sevgili öğrenciler, bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı bölümü hakkında bilgiler verip, buradan mezun olunca ne tür iş olanaklarına sahip olabileceğinizi yazacağız. Sözel bölüm öğrencilerinin en çok tercih ettiği bölümlerden biri olan ve kısaca Edebiyat dediğimiz bu bölüm kitap okumayı, yazı analizi yapmayı seven kişilerin tercih ettiği bir bölümdür. Bu bölümde Türk dilinin yapısı ve diğer dillerle olan bağlantısı ele alınır. Türk edebiyatının tarihi, bugünkü dönemi ve bütün evrelerini inceleyen elemanları yetiştirmek amacıyla eğitim veren bir bölümdür. Edebiyat okumak isteyen öğrencilerimizin yanlarında sözlük taşımaya alışmaları gerekir.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Puan Türü ve Başarı Sıralaması

Bu bölümde Türk dilinin yapısı ve diğer dillerle olan bağlantısı ele alınır. Türk edebiyatının tarihi, bugünkü dönemi ve bütün evrelerini inceleyen elemanları yetiştirmek amacıyla eğitim veren bir bölümdür.

Üniversite Adı

Sıralama (En Düşük)

Boğaziçi Üniversitesi

1247

İstanbul Üniversitesi

13.464

Ankara Üniversitesi

40.276

Dokuz Eylül Üniversitesi

58.789

Anadolu Üniversitesi

63.815

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü, ÖSYM’nin yayınladığı 2017 ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteni) Kılavuzu’na göre TS-2 puan türüne göre alım yapmaktaydı. Ancak bu sene değişen sınav sistemi YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) ile birlikte sözel puan türünden öğrenci alımı yapmaya başladı. Geçtiğimiz sene en başarılı üniversitelerde Türk Dili ve Edebiyatı okumak isteyenlerin taban puanları şu şekildedir: Boğaziçi Üniversitesi 1247, İstanbul Üniversitesi 13.464, Ankara Üniversitesi 40.276, Dokuz Eylül Üniversitesi 58.789, Anadolu Üniversitesi 63.815. Edebiyat bölümünü başarılı bir üniversitede okumak için ilk 70.000 veya 80.000 içinde yer almanız gerekmektedir.

Öğrencilerimizin dikkatini şunun üzerine çekmek istiyorum. Geçen seneki sıralamalar TS-2 puan türüne göre alım yapan bölümleri kapsamaktaydı. Bu sene farklı puan türlerinin sözelde birleşmesiyle beraber sıralamalarda bir değişiklik olacaktır ve ne kadar düşeceği kesin olmamakla birlikte sıralamalar aşağı çekilecektir. İnternette ve sosyal medyada karşılaştığınız ve doğruluğu kesin olmayan bilgilerle değil, profesyonel destek alarak tercihlerinize rehber öğretmenlerinizle beraber karar verin.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Hangi Dersler Var?

Türk Dili ve Edebiyatı 4 yıllık bir bölümdür. Türk Dili ve Edebiyatı okumak isteyen bir öğrenci hangi dersleri alacaktır? Türk Dili ve Edebiyatı, edebiyata ilişkin kavramları, akımları, kuramları ve metinleri açıklayabilecek, inceleyebilecek bireyleri; Türkçenin doğru, güzel ve etkili kullanımında öncülük edebilecek bireyleri; okuma kültürü oluşturma ve geliştirmeye katkılar sağlayacak bireyleri yetiştirmektir. Bu programda Halk Edebiyatı, Batı Edebiyatı, Türkçe Biçim Bilgisi, Osmanlıca, genel dilbilim, Çağatayca veya Uygurca, Servet-i Fünun Edebiyatı konularında dersler okutulur. Edebiyat bölümünde okuyan öğrenciler çocuk edebiyatı, dünya edebiyatı, Türk inkılap tarihi derslerini de görürler. Edebiyat bölümü okuyan öğrencilerin genellikle en çok zorlandıkları ders Osmanlıca’dır. Osmanlıca metinlere ilgi duyuyorsanız ve çözümlemeyiş seviyorsanız bu bölüm tam size göre olabilir. Ayrıca birçok seçmeli ders alarak istediğiniz belli bir dönem hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Okumak İçin Gerekli Özellikler Nelerdir?

Bir öğrencinin Türk dili ve Edebiyatı okurken sahip olması gereken özellikleri merak edenlere, Edebiyat okumak için gereken özellikler nelerdir diye soranlara cevap olarak; Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü okumak isteyenlerin üst düzeyde sözel düşünme yeteneğine sahip olması, düşüncelerini söz ve yazı ile etkileyici bir biçimde ifade edebilmesi gerekir. Tabi ki her şeyden önce okumayı ve okuduklarını analiz etmeyi çok sevmesi gerekir. Ayrıca okuduklarını yeniden sentezleyerek eleştirel okuma kabiliyetine sahip olması gerekir.

Türk Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

Türk Dili ve Edebiyatı’ndan mezun olanlar ne iş yapar? Edebiyat okuyunca ne olunur? Türk dili ve Edebiyatı’ndan mezun olanlar farklı kurumlarda iş imkanı bulabilirler. Türk Dili ve Edebiyatı’nı bitirenlere Türkolog adı verilir. Türk Dili ve Edebiyatı mezunları’nın çalışma alanlarına bakacak olursak; arşivlerde, Kültür Bakanlığı’nda, TRT’de görev alabilirler. Yükseköğretim kurumlarında ‘’okutman’’ olarak çalışabilirler. Gerekli akademik sınavlardan geçerek öğretim görevlisi olabilirler. Yazım becerisi yüksek olanlar, gazete ve dergilerde yazmanlık veya editörlük yapabilirken, bir kısmının da yazar olarak iş bulma olanakları vardır. Ancak şunu unutmamak gerekir. Türk Dili ve Edebiyatı’nda kaliteli ve güzel kurumlarda çalışmak isteyenlerin öğrencilik yıllarından itibaren farklı kurumlarda staj yaparak deneyim kazanmaları ve bol bol yazı yazmaları gerekmektedir. Ayrıca, öğretmenlik sertifikası alarak etüt merkezlerinde, özel eğitim kurumlarında öğretmen olarak çalışabilirler. Türk Dili ve Edebiyatı mezunları KPSS ile atanarak devlet okullarında öğretmen olabilirler.

Türk Dili ve Edebiyatı Atamaları Nasıl?

Türk Dili ve Edebiyatı atamaları nasıl diye sorduğumuzda Edebiyat mezunlarındaki yığılmalardan dolayı her geçen gün atamaların zorlaştığını görüyoruz. Her yıl daha fazla mezun KPSS’ye girip atanmaya çalışıyor. Şu an 24000 civarı mezun atama bekliyor. 2017 Türk dili ve Edebiyatı öğretmen atamalarına baktığımızda taban puanın 86 olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz sene Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği için 618 kişi atanmış. Yani bu rakamlardan Edebiyat mezunu birinin kamuda iş bulmasının zor olduğu sonucuna varabiliriz. Ancak kendini geliştirdiğinde ve alanına hak,im olduğunda diğer alanlarda iş bulma imkanı artmaktadır.

Türk Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Türk Dili ve Edebiyatı mezunları ne kadar maaş alır? Yeni atanan bir Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni 2016-2017 eğitim öğretim yılında 2704 lira maaş almaktadır. Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni haftalık 30 saat derse giriyorsa bu maaşa ek olarak 800-900 liralık ek ders ücreti de almaktadır. Ayrıca Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Destekleme ve Yetiştirme kursları kapsamında kurs açarak ders başı ortalama 22 tllik bir ücretle kurs da verebilirler.

Türk Dili Edebiyatı mezunlarının özel sektörde ne kadar maaş aldığına bakacak olursak orta düzey bir editörün 4-6 bin maaş aldığını görüyoruz. Eğer üst düzey editörse bu maaş 10.000 liraya kadar çıkmaktadır. Ancak bu ücretlerin uzun yıllar deneyimlerin sonucu olduğunu unutmamak gerekir. Özel sektörde maaşlar kuruma, pozisyon, tecrübeye ve yetkinliğe göre değişmekle beraber Türk Dili ve Edebiyatı mezunlarının 1800-3000 lira arası maaşlarla işe başladığını söyleyebiliriz.

Bu yazımızda Türk Dili ve Edebiyatı bölümü hakkında bilgi vermeye, edebiyat bölümü hakkında merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık. Edebiyat bölümü okumaya, araştırmaya, yazmaya ilgi duyan ve yorum yapmayı, analiz etmeyi seven kişilerin seçebileceği bir bölüm. Son olarak şuna dikkat çekmek isteriz ki bu yazı sadece Türk Dili ve Edebiyatı bölümü hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Sizin yetenek ve ilgi alanlarınıza uygun bölümler hakkında bilgi almak için rehber öğretmenlerinizle ve eğitim koçlarıyla irtibata geçebilirsiniz.

Hepinize başarılı bir tercih dönemi ve eğitim hayatı diliyorum.