Ders çalıştığınız ortam verimliliğinizi birçok açıdan etkiliyor, dikkatinizi sürdürmeniz ve zamanı etkili kullanmanız gibi. Bu yazıda sizlere uygun bir ders çalışma ortamının özelliklerinden bahsedeceğim.

Ders çalışma ortamınızın ısı ve ışığı iyi ayarlanmış olmalı. Çok sıcak bir oda uykunuzu getirip zinde olmanızı engellerken çok soğuk bir oda odaklanmanızı zorlaştırır. Işığın yeterli olması da çalışma veriminiz için önemlidir. Ayrıca ders çalışma için sessiz bir ortam gereklidir.

Bir yerde uzanarak veya kitabı kucağınıza alarak ders çalışmak uygun değildir. Farkında olmadan kendinize ders çalışmanın o kadar önemli olmadığı ve geçici olduğu mesajını vermiş olursunuz; bu nedenle dikkatiniz çalıştığınız derse odaklanmaz. Masada ders çalışmanız gerekmektedir.

Üzerinde ders çalıştığınız masa ve sandalyenin yüksekliği size uygun olmalıdır. Gereğinden yüksek veya alçak masa daha çabuk yorulmanıza ve bedensel sorunlara yol açar. Ayrıca uygun yükseklikte bir masa dikkatinizi toplamanızı kolaylaştırır.

Masanız temiz ve düzenli olmalı; ihtiyacınız olmayan materyallerle dolu bir masa dikkatinizi dağıtır. Bununla beraber ihtiyacınız olan materyaller de masanızda hazır bulunmalı, sık sık kalkmanıza gerek kalmamalı. Mesela önceden içme suyunuzu yanınızda hazır bulundurabilirsiniz. Bütün bunlar sizi çalışmaya motive eder.

Çalıştığınız ortam televizyon, tablet, telefon gibi aygıtlardan arındırılmış olmalıdır. Çünkü bunlar dikkatinizi büyük ölçüde dağıtır. Dikkatiniz sürekli dağılacağı için çalışma süreniz uzar ve konuyu tam olarak öğrenmiş olmazsınız. Ders çalışacağınız zaman elektronik aletleri uzağınızda tutun.

ders çalışırken müzik dinlemek

Birçok öğrencim ders çalışırken müzik dinlediğini, müzik dinlerken daha verimli çalıştığını söylüyor. Ancak bu öğrencilerimin yanıldığını söylemeliyim. Çünkü insan dikkatini aynı anda iki şeye odaklayamaz, bilimsel olarak bu mümkün değil. Bu durumda müzik dinleyerek ders çalıştığınızda ya çalıştığınız konuya ya da dinlediğiniz müziğe odaklanmamış oluyorsunuz. İkisini ayrı zamanlarda yapmanızı öneriyorum. Mesela çalışmaya ara verdiğinizde müzik dinleyebilirsiniz. En azından, çalışma ve odaklanmaya yönelik bestelenen sözsüz müzikleri dinleyebilirsiniz.

Ders çalışmaya ara verdiğinizde televizyon seyretme, sosyal medyaya göz atma, uyuma gibi sizi dersten uzaklaştıracak aktivitelerle dinlenmeye çalışmayın. Bunlar yerine hafif bedensel egzersizler yapabilir, bir meyve yiyebilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Ders çalışma ortamınızda ilginizi dağıtacak sesli ve görüntülü dinamikleri en aza indirin. Mümkünse hiç olmasın.

Bütün bu noktalara dikkat ettiğinizde daha iyi anladığınızı ve zamanın nasıl geçtiğini fark etmediğinizi göreceksiniz. Ders çalışma ortamı hakkında görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Konunun öneminin farkında olalım, olmayanları uyaralım.