Son 3 Ayı Nasıl Değerlendirilmeli?

YGS’ye 3 ay gibi kısa bir zaman kaldı. Özel ders verdiğimiz ve rehberlik yaptığımız öğrencilerden "Konular yetişecek mi?", "Bu kadar kısa sürede nasıl hazırlanmalıyım?", "Zamanımı nasıl değerlendirmeliyim?" gibi birçok soru alıyoruz. Öncelikle TELAŞ YAPMAYIN! 3 ay verimli değerlendirildiğinde gayet yeterli bir zamandır, bunu unutmayın.

Öğrencilerin yaptığı en büyük hatalardan biri, kaç net yapmaları gerektiğine odaklanmalarıdır. Bu sınav sizin konuları anlama ve uygulama seviyenizi ölçen bir sınavdır. Bu yüzden oturup hesaplama yapmak yerine sınavda elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın ve ders çalışırken gayeniz konuları gerçekten anlamak olsun. Zaten konuları anlayınca otomatik olarak netleriniz artacaktır. Bu aşamada deneme sınavları yapılan çalışmaların yeterliliği konusunda önemli ipuçları sağlar.

Öncelikle, artık konu bağlantılı denemelerden ziyade tüm YGS konularını kapsayan denemelere girmeye çalışın. Ve hangi konularda eksiğiniz olduğunu tespit edin. Eğer belli bir konudaki soruları yapamamışsanız mutlaka o konuyu tekrar edip onunla ilgili soru çözün. Düzenli aralıklarla özel ders alma şansınız olmayabilir. Ancak tek başınıza o konuyu anlamakta zorlanıyorsanız, eksik olduğunuz konuda birkaç saatlik özel ders alabilirsiniz. Mesela problemlerde eksiğiniz varsa altı saat problemlerle ilgili özel ders alabilirsiniz.

Deneme sınavları boy aynası gibidir.

Eğer deneme sınavlarını bu şekilde değerlendirmezseniz bir süre sonra yaptığınız hataları tekrar yaparsınız ve denemelerin bir anlamı kalmaz.

Peki denemeleri hangi sıklıkta ve nasıl çözmelisiniz? Denemeler sınavın provası gibidir. Sizin sınavda heyecanınızın yatışmasına ve ortama daha kolay uyum sağlamanıza yardımcı olur. Şu aralar haftada en az bir deneme çözmeye çalışın. Son bir ay kala iki üç günde bir, son iki hafta kala ise her gün bir deneme çözmeye çalışın. Sınav saat 10:00’da olacağı için denemeleri de mümkün olduğunca o saatte çözmeye çalışın. Sınavlarda ara vermeyin, sınav süresine uymaya çalışın ve soruları optik formuna da işaretleyerek çözün.

Son olarak, bu süreçte özel dersin yanında eğitim koçluğu desteği almanız da önemlidir. Sizden önce bu aşamalardan geçmiş bir rehberin desteğini almak stresinizi yönetmenize yardımcı olacaktır. Yürüdüğünüz yolda yalnız olmadığınızı hissedeceksiniz. Bu yüzden aldığınız özel ders kadar bunu kimden ve ne şekilde aldığınız da önemlidir. OkuldanEve’nin Boğaziçi ekolüne sahip deneyimli eğitim koçlarının sınava hazırlanırken her zaman yanınızda olduğunu unutmayın.

Sınava son 3 ay kala özel ders ve önemi hakkında bilgileri paylaştık. Konuyla ilgili öneri ve sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Hepinize düzenli ve verimli bir çalışma dönemi dileriz.