Merhaba, bu yazımızda sayısal öğrencilerin tercih ettiği Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü hakkındaki bilgileri sunacağız.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Puan Türü ve Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Başarı Sıralaması

Üniversite Adı

Sıralama (En düşük)

Boğaziçi Üniversitesi

529

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

2.400

Hacettepe Üniversitesi

18.800

Marmara Üniversitesi

28.100

Ege Üniversitesi

36.000

Dokuz Eylül Üniversitesi

38.300

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü ÖSYM’nin açıkladığı 2017 ÖSYS Kılavuzuna göre MF-4 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bu bölümün en başarılı üniversitelerde başarılı sırlaması şu şekildedir: Boğaziçi Üniversitesi 529, Orta Doğu Teknik Üniversitesi 2.400, Hacettepe Üniversitesi 18.800, Marmara Üniversitesi 28.100, Ege Üniversitesi 36.000, Dokuz Eylül Üniversitesi 38.300. kısacası eğer başarılı bir üniversitede Elektrik ve Elektronik Mühendisliği okumak istiyorsanız kabaca ilk 40.000’e girmeniz gerekmektedir.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Dört yıllık bir bölüm olan Elektrik-elektronik mühendisliğinin amacı, kuvvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan alet ve sistemlerin yapımı, geliştirilmesi, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı ve sistemin bakımıyla ilgili eğitim ve araştırma yapmaktır. Bu bölümde matematik ve fizik temel bilim dalları tabanı üzerinde Elektronik, Elektromanyetik Dalga Teorisi gibi haberleşme sistemlerine ilişkin dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Yaz aylarında staj yaptırılır.

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü İçin Gerekli Özellikler

Bu bölümü başarılı bir şekilde bitirmek isteyen ve bu işi başarılı bir şekilde yapmak isteyenlerin matematik, fizik, kimya ve ekonomiye ilgi duymaları gerekmektedir. Ayrıca bu kişilerin üstün akademik yeteneğe sahip, yaratıcı kimseler olmaları gerekmektedir. Dinamik olan bu alanla ilgili sürekli kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Elektrik ve Elektronik Mühendiliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Elektrik-elektronik mühendisi üretme, iletme ve dağıtmayla ilgili sistemlerin, projelerin yapılması, geliştirilmesi, kullanılması ve denetimi telgraf-telefon haberleşmesinden uydu optik haberleşmesine, enerji üretiminden mikroelektronik eleman, elektronik devre düzen ve sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimiyle ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar. Ayrıca bu bölüm mezunları akademik alanda da öğretim görevlisi olarak çalışabilmektedir.

Bu yazı sadece Elektrik ve Elektronik Mühendiliği bölümü hakkında bilgi vermek amaçlıdır. Tercih döneminde kendi yeteneklerinize, ilgi alanınıza ve değerlerinize uygun bölümü seçmek için rehber öğretmenlerinizden veya eğitim koçlarınızdan destek almayı unutmayın.

Hepinize başarılı bir tercih dönemi, üniversite hayatı ve mesleki yaşam diliyoruz.