Merhaba, sayısal öğrencilerin en büyük hayallerinden biri doktor olmaktır. Bu da tıp okumak ile mümkündür. Peki, bu kadar gözde olan tıp bölümü ile ilgili merak edilenler nelerdir? Bu yazımızda birçok öğrenicin hayali olan olan tıp bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Tıp Fakültesi Puan Türü ve Tıp Fakültesi Başarı Sıralaması

Tıp fakülteleri, insanların sağlığını koruma ve sağlık koruma yöntemlerini geliştirme, hastalık ve sakatlıkları iyileştirme alanında çalışacak ve araştırma yapacak sağlık personelini (hekim) yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Üniversite AdıSıralama (En düşük)
İstanbul Üniversitesi409
Hacettepe Üniversitesi723
Gazi Üniversitesi4.252
Uludağ Üniversitesi6.606
Gaziantep Üniversitesi12.209

Tıp fakülteleri ÖSYM’nin yayınladığı ÖSYS kılavuzuna göre MF-3 puan türüne göre alım yapmaktaydı. Ancak yeni gelen YKS ile beraber sayısal puan türünden alım yapılacaktır. 2017 yılında bazı en iyi tıp fakülteleri sıralamalarına bakacak olursak İstanbul Üniversitesi 409, Hacettepe Üniversitesi 723, Gazi Üniversitesi 4.252, Uludağ Üniversitesi 6.606, Gaziantep Üniversitesi 12.209 ile kapatmıştır. Yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi sayısalda en yüksek bölümlerden biri olan Tıp’ı iyi bir üniversitede okumak için sıralamanızın yaklaşık olarak ilk 13.000’de olması gerekmektedir diyebiliriz.

Bu yıl sayısal sözel ve eşit ağırlık hep beraber olacağı sıralamalar ciddi oranda düşecek. Dolayısıyla sizden çok daha yukarıdaki bölümleri yazmanızı tavsiye ediyoruz.

Tıp Fakültesinde Nasıl Dersler Var?

Tıp fakültesinde hangi dersler vardır? İnsan sağlığı söz konusu olduğu için Tıp bölümü tabi ki diğer lisans programlarından daha yoğun ve zor bir eğitim sunmaktadır. Tıp fakültesi temelde 6 yıllık bir eğitim vermektedir. Bu 6 yılın ilk iki veya üç yılı klinik öncesi dönemdir; bu dönemde okutulan dersler ağırlıklı olarak işin temelini oluşturan teorik derslerdir. Bunlar ağırlıklı olarak Anatomi, Biyoloji, Fizik, Kimya ve bunların alt dallarını içeren derslerdir. Sonraki yine iki veya üç yıllık dönem klinik dönemi olarak adlandırılmaktadır. Bu alandaki ders içerikleri de ağırlıklı olarak pratiğe, laboratuvar ortamı ve klinik ortamında uygulamalı eğitime (staj) dayanmaktadır. Bu klinik eğitimi KBB, Psikiyatri, Kadın Hastalıkları ve Doğum gibi tıp eğitiminin alt dallarında verilmektedir. Yani klinik dönemde teorik bilginin pratikte uygulanması ile ilgili olarak temel dersler görülür. Son sene ise intörnlük dönemi olarak adlandırılan ve bir önceki yıllarda staj biçiminde alınan eğitimin daha detaylı bir biçimde uygulanmasını öngörme amacıyla eğitim görülen dönemdir. 6 yıllık bu eğitim tamamlandığında yüksek lisansa denk diploma sahibi olunmaktadır.

Tıp Okumak İçin Gerekli Özellikler

Tıp okumak isteyen birinin her şeyden önce insanlarla iletişim becerisinin ve insanlara yardım isteğinin güçlü olması gerekir. Yeri geldiğinde kendi yaşamlarından kısıtlayarak ihtiyacı olan insanlara yardım etmeleri gerekebilir. Bu yüzden doktor olmak çok fazla fedakarlık ve sorumluluk gerektirir. Ayrıca doktorların yoğun ve yorucu mesai saatlerine uyum sağlayabilmesi ve disiplinli bir şekilde çalışması gerekmektedir. Doktorların gerektiğinde çok hızlı ve doğru karar verebilmesi gerekir. Operasyona dayalı alanlarda uzmanlaşacak kişilerin beyin, göz ve el koordinasyonunun yüksek olması müdahale esnasında oldukça gereklidir. Bu bölüme yönelmek isteyen öğrencilerin fen bilimleri, anatomi ve fizyolojiye ilgi duyması gerekmektedir. Ayrıca altı yıl okumayı göze almış olmaları da önemlidir. Zira bu gerçekten ciddi bir yük. Tıp okumak için gerekli özelliklerden en önemlisi bu.

Son zamanlarda maalesef doktorlarımıza şiddet arttığı için doktorlarımıza savunma sporu da öğrenmeleri de tavsiyemizdir.

Tıp Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar?

Sağlık alanı, her zaman iyi yetişmiş insanlara ihtiyaç duyulan bir alandır. Bu yüzden Tıp bölümü her zaman geçerliliğini ve popülerliğini koruyan bir alandır. Bu bölümden mezun olanlar devlet ve özel hastanelerde, klinik vb. sağlık kuruluşlarında pratisyen / uzman hekim olarak çalışabilecekleri gibi, uzman hekimler özel muayehanelerini açabilirler. Ayrıca her lisans mezununun yönelebileceği akademik çalışmalar yapmak ve akademik personel olmak da tercihlerden birisi olabilir. Özel sektörde çalışan doktorlar ise 6000 ile 7000 Türk Lirası arasında maaş alabilmektedir.

Tıp doktorluğu diploması alan bir kişi “Pratisyen Doktor” unvanını alır. Tıp doktoru diplomasını alan bir kişi ÖSYM tarafından yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (TUS) başarılı olduğu takdirde Dâhiliye, Nöroloji, Göz Hastalıkları, Ortopedi, Kadın Hastalıkları ve Doğum vb. alanlarda uzmanlaşabilirler.

Tıp Fakültesi Mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Normal doktor maaşı 4500-5000 ₺ arasında değişmektedir. Uzman doktor 5500-6000 ₺ civarında maaş almaktadır. Tıp fakültesi maaşları özel sektörde daha da artabilmektedir. Ayda 30 bin 40 bin ₺ maaş alan doktorlar da mevcuttur.

Bu yazı yalnızca tıp fakültesi hakkında bilgil vermek amaçlıdır. Tercih döneminde ilgileriniz, değerleriniz ve yeteneklerinize en uygun bölümü seçmek için rehber öğretmenlerinizden veya eğitim koçlarınızdan destek almayı ihmal etmeyin.

Hepinize başarılı bir tercih dönemi, üniversite hayatı ve mesleki yaşam diliyoruz.