Merhaba, bu yazımızda eşit ağırlık öğrencileri tarafından sıkça tercih edilen Sınıf Öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vereceğiz.

Sınıf Öğretmenliği Bölümü Puan Türü ve Başarı Sıralaması

Üniversite Adı

Sıralama (En düşük)

İstanbul Üniversitesi

60.761

Marmara Üniversitesi

69.211

Dokuz Eylül Üniversitesi

72.340

Kocaeli Üniversitesi

80.807

Gaziantep Üniversitesi

84.372

Sınıf öğretmenliği bölümü ÖSYM’nin açıklamış olduğu ÖSYS Kılavuzu’na göre TM-2 puan türünden alım yapmaktadır. Bu bölümdeki en başarılı üniversitelerin sıralaması şöyledir. İstanbul Üniversitesi 60.761, Marmara Üniversitesi 69.211, Dokuz Eylül Üniversitesi 72.340, Kocaeli Üniversitesi 80.807, Gaziantep Üniversitesi 84.372. Başarılı bir üniversitede Sınıf Öğretmenliği okumak isteyen öğrencilerin sıralamalarını ilk 90.000’de tutmaları gerekmektedir diyebiliriz.

Sınıf Öğretmenliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Sınıf öğretmenliği bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Genel Tarih, Genel Coğrafya, Temel Matematik, Temel Kimya, Genel Biyoloji, Müzik Öğretimi, Beden Eğitimi ve Oyun Öğretimi, İlköğretimde Program ve Geliştirilmesi gibi dersler verilmektedir. Eğitim sırasında okullarda uygulama yani staj yapılmaktadır.

Sınıf Öğretmenliği Bölümü İçin Gerekli Özellikler

Sınıf öğretmeni olmak isteyenlerin; sözel ve sayısal düşünme yeteneği gelişmiş, düşüncelerini açık bir biçimde aktarabilen, dikkatli ve işine özen gösteren kişiler olması gerekir. Ayrıca iyi bir öğrenme ortamı yaratabilmeli, insanlarla iyi iletişim kurabilmeli, öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilmelidir. Sınıf öğretmenliği okuyacak kişilerin kendini geliştimeye istekli,enerjik ve yaratıcı olmaları gerekir. Çünkü çalıştığı ortam kalabalıktır ve genellikle ayakta durmayı gerektirir.

Sınıf Öğretmenliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Sınıf öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı’nca ilköğretim okulları ve yatılı ilköğretim bölge okullarına sınıf öğretmeni olarak atanırlar. Sınıf öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel eğitim öğretim kurumlarında da isterlerse çalışabilirler. Ayrıca gerekli eğitimleri alarak kariyerlerine akademisyen olarak da devam edebilirler. MEB tarafından yapılan müfettişlik sınavını kazanırlarsa müfettiş olarak atanabilirler.

Bu yazı sadece Sınıf öğretmenliği bölümü hakkında bilgi vermek içindir. Tercih sürecinde kendi yeteneklerinize, ilgi alanınıza ve değerlerinize uygun bölümü seçmek için rehber öğretmenlerinizden veya eğitim koçlarınızdan destek almayı unutmayın.

Hepinize başarılı bir tercih dönemi, üniversite hayatı ve mesleki yaşam diliyoruz.