Merhaba, bu yazımızda Sosyal Hizmetler bölümü hakkındaki genel bilgileri derledik.

Sosyal Hizmetler Bölümü Puan Türü ve Başarı Sıralaması

Üniversite Adı

Sıralama (En düşük)

Ankara Üniversitesi

49.661

Hacettepe Ünivesitesi

54.498

Selçuk Üniversitesi

63.123

Sakarya Üniversitesi

64.686

Yalova Üniversitesi

89.011

Sosyal Hizmetler bölümü, ÖSYM’nin hazırlamış olduğu ÖSYS Kılavzuna göre TM-3 puan türüne göre öğrenci alımı yapmaktadır. Bu bölümdeki en iyi üniversitelerin başarı sıralamaları şu şekildedir: Ankara Üniversitesi 49.661, Hacettepe Ünivesitesi 54.498, Selçuk Üniversitesi 63.123, Sakarya Üniversitesi 64.686, Yalova Üniversitesi 89.011. Kısacası bu bölümü başarılı bir üniversitede eğitim görmek istiyorsanız ilk 90.000 içinde yer almanız gerekmektedir.

Sosyal Hizmetler Bölümünde Hangi Dersler Var?

Dört yıllık bir bölüm olan Sosyal Hizmetler, sıkıntı içindeki insanların toplumda kendilerine sağlanan olanakları ve kendilerinin halen sahip oldukları olanakları en iyi şekilde kullanabilmelerine yardım etme yöntemleri konusunda eğitim ve araştırma yapmayı amaçlar. Bu bölümde ilk yıllarda okutulan bazı temel dersler: Ekonomi, Sosyoloji, Siyasal Bilimler, Sosyal Antropoloji, Psikoloji ve Sosyal Psikolojidir. Daha sonraki yıllarda Sosyal Hizmete Giriş, Sosyal Hizmet Alanları, Sosyal Sorunlar, Mülâkat Teknikleri, Tıbbi ve Psikiyatrik Sosyal Hizmetler, Aile ve Çocuk Refahı, Suçluluk, gibi sosyal hizmetin kapsamına giren dersler okutulur. Ayrıca alınan eğtimlerin uygulamaları da staj olarak yapılmaktadır. Uygulamalar, bu eğitimlerin yüzde kırkını oluşturmaktadır.

Sosyal Hizmetler İçin Gerekli Özellikler

Bu bölümde ve meslekte başarılı olmak için sahip olunması gereken bazı özellikler vardır. Sosyal Hizmet uzmanlarının kişisel ve toplumsal sorunlara derin ilgi duyan ve devamlı olarak kendini ve sosyal anlayışını geliştirecek kişiler olması gerekmektedir. Sosyal hizmet, anlayışlı, insanların refahına ilgi duyan, liderlik özelliklerine sahip kişiler için çeşitli ve yeni olanaklar sağlayan bir meslektir.

Sosyal Hizmetler Mezunları Ne İş Yapar?

Sosyal Hizmetler mezunları, Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı rehberlik ve araştırma merkezlerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda, SSK’da, İş ve İşçi Bulma Kurumunda, DPT’de, Sosyal Hizmet İl Müdürlüklerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, körler ve sağırlar okullarında, çocuk yuvalarında, yetiştirme yurtlarında, kreş ve gündüz bakımevlerinde, huzurevlerinde, ıslahevlerinde, cezaevlerinde, nüfus planlaması ile ilgili kuruluşlarda çalışabilirler.

Bu yazı sadece Sosyal Hizmetler bölümü hakkında bilgi vermek amaçlıdır. Tercih döneminde kendi yeteneklerinize, ilgi alanınıza ve değerlerinize uygun bölümü seçmek için rehber öğretmenlerinizden veya eğitim koçlarınızdan destek almayı unutmayın.

Hepinize başarılı bir tercih dönemi, üniversite hayatı ve mesleki yaşam diliyoruz.