Merhaba, bu yazımızda özellikle dil bölümü öğrencileri tarafından tercih edilen Mütercim (Tercümanlık) bölümü ile ilgili genel bilgileri derledik.

Mütercim (Tercümanlık) Puan Türü ve Başarı Sıralaması

Üniversite Adı

Sıralama (En düşük)

Hacettepe Üniversitesi

2.000

Marmara Ünivesitesi

2.650

Dokuz Eylül Üniversitesi

3.740

İstanbul Üniversitesi (Almanca)

17.900

Yıldız Teknik Üniversitesi (Fransızca)

57.700

Mütercim (Tercümanlık) bölümü ÖSYM’nin yayınlamış olduğu ÖSYS Kılavuzuna göre DİL-1 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bu bölümdeki belli başlı üniversitelerin başarı sıralaması şu şekildedir: Hacettepe Üniversitesi 2.000, Marmara Ünivesitesi 2.650, Dokuz Eylül Üniversitesi 3.740, İstanbul Üniversitesi (Almanca) 17.900, Yıldız Teknik Üniversitesi (Fransızca) 57.700. Bölümün diline göre başarı sıralaması değişkenlik göstermekle beraber bu bölümü başarılı bir üniversitede okumak isteyenlerin ilk 60.000’e girmeleri gerekmektedir.

Mütercim (Tercümanlık) Bölümünde Hangi Dersler Var?

Bu bölümün eğitim süresi 4 yıldır. İngilizce mütercimlik eğitimi verilen üniversitelerde öğrenciler eğitim süresince; Türk Dili, İngilizce Yazı Becerisi, Dilbilimine Giriş, İngilizce Sözlük Bilgisi, İngilizce Okuma, Metin İnceleme, Türkçe Yazı Becerisi, İngilizce Konuşma, İngilizce’nin Yapısı, Basın Dili, Çeviriye Giriş, Türkçe’nin Yapısı, Duyduğunu Anlama, Konuşmalarda Not Alma, İngilizce-Türkçe Karşılaştırmalı Dilbilgisi, Söylem Çözümlemesi, Çağdaş Batı Edebiyatı, Çeviri Kuramı, Özetleyerek Çeviri, Yazılı Metinlerin Sözlü Çevirisi, Hukuk ve Ekonomi Metin Çevirileri, Çeviri Eleştirisi gibi dersleri alırlar. Bu derslerden başka her yıl bölüm içi seçmeli dersler olarak Almanca ve Fransızca okutulmaktadır.

Mütercim (Tercümanlık) İçin Gerekli Özellikler

Bu bölümde ve meslek hayatında başarılı olmak isteyenlerin üst düzeyde genel akademik yeteneğe ve sözel yeteneğe, üst düzeyde okuduğunu anlama gücüne ve belleğe sahip, yabancı dillere ve kültürlere ilgili kişiler olması gerekmektedir. Uzun süre yazılı metinler üzerinde çalışma yapmayı gerektiren entelektüel yönü güçlü bir meslektir. Bu meslek üyeleri genellikle, kapalı ortamlarda, tek başlarına ve oturarak çalışırlar. Mütercim çalışırken birinci derecede sözcüklerle ve kavramlarla ilgilidir.

Mütercim (Tercümanlık) Mezunları Ne İş Yapar?

Meslek elemanları, çeşitli kamu kuruluşlarında (Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı vb.), yayınevleri, magazin dergileri, gazeteler, film stüdyoları ve uluslararası kuruluşlarda çalışabilirler. Ayrıca mütercimler genellikle özel büro açarak kendi çalışma alanlarını yaratırlar. Hukuk, sağlık, dış ticaret, işletme, iktisat vb. konularda uzmanlıklarını genişletebilirler. Mesleğinde yeterli ve başarılı kişiler yüksek ücretle, aranan eleman olarak çalışabilirler. Yeminli mütercimlik belgesine sahip olanlar çeviri bürolarında çalışabilirler.

Bu yazı sadece Mütercim (Tercümanlık) bölümü hakkında bilgi vermek amaçlıdır. Tercih döneminde kendi yeteneklerinize, ilgi alanınıza ve değerlerinize uygun bölümü seçmek için rehber öğretmenlerinizden veya eğitim koçlarınızdan destek almayı unutmayın.

Hepinize başarılı bir tercih dönemi, üniversite hayatı ve mesleki yaşam diliyoruz.