Merhaba, bu yazımızda öğrencilerin sağlık alanında sıklıkla tercih ettiği Ebelik bölümü hakkındaki temel bilgileri derledik.

Ebelik Puan Türü ve Başarı Sıralaması

Üniversite Adı

Sıralama (En düşük)

Marmara Üniversitesi

136.000

Ankara Üniversitesi

141.000

Gaziantep Üniversitesi

156.000

Çukurova Üniversitesi

155.000

Ondokuz Mayıs Üniversitesi

162.000

Ebelik bölümü için iki farklı puan türü bulunmaktadır. Bazı üniversiteler ebelik bölümüne YGS-2 puan türü ile öğrenci alırken, bazıları MF-3 puan türü ile almaktadır. Sağlık Meslek Yüksekokulları için YGS puanı kullanılırken, Sağlık Bilimleri Fakülteleri için MF-3 puanı kullanılmaktadır. Ebelik başarı sıralamalarına bakacak olursak; Marmara Üniversitesi 136.000, Ankara Üniversitesi 141.000, Gaziantep Üniversitesi 156.000, Çukurova Üniversitesi 155.000, Ondokuz Mayıs Üniversitesi 162.000 ile almaktadır. Yani güzel bir üniversitede Ebelik bölümü okumak isteyen biri yaklaşık olarak ilk 165.000’e girmelidir.

Ebelik Bölümünde Hangi Dersler Var?

Ebelik bölümü dört yıllıktır. Ebelik programı, ana-çocuk korunması ve tedavi hizmetlerinin yürütülmesinde görev alacak sağlık elemanı yetiştirmeyi amaçlar. Ebelik programında temel fen, tıp ve sosyal bilim dersleri ile ebelik meslek dersleri okutulur. Derslerin tüm uygulamaları hastanelerde, doğumevlerinde ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde staj olarak yaptırılır.

Ebelik İçin Gerekli Özellikler

Ebelik mesleği yalnızca kadınlara açık bir meslektir, yani bu bölümde erkekler okuyamaz. Ebelik bölümünü okurken ve ebelik yapıldığı zaman başarılı olmak için sahip olunması için gereken temel özellikler şunlardır: biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı olmak, insanlara yardım etmekten hoşlanmak, sorumluluk duygusuna sahip olmak, çabuk ve doğru karar verebilmek, temiz, dikkatli, titiz, şefkatli ve sevecen olmak. Ayrıca ebe olmak isteyenlerin bedence sağlıklı, dayanıklı ve soğukkanlı olmaları gerekmektedir.

Ebelik Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Ebeler, çalıştıkları hastanelerde doğum, anne sağlığı, bebek sağlığı gibi her konuda görev alırlar. Ebeler, gerek anne sağlığı gerekse de bebek sağlığı için doğum öncesinde de çeşitli faaliyetlerde bulunurlar. Her türlü devlet hastanesinde, üniversite hastanelerinde, kadın doğum hastanelerinde ve özel hastanelerde çalışırlar. Ayrıca lisansüstü eğitimini tamamlayan her ebe öğretim görevlisi olma şansına sahiptir. Pedagojik formasyon eğitimi almış olan her ebe KPSS’de yeterli puanı almak şartıyla Milli Eğitim Bakanlığı okullarına atanabilmektedirler.

Ebelik bölümü KPSS atama puanları birçok bölüme göre yüksek değildir. Atanma ve iş bulma imkanları geniş olduğu için, gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek bir bölümdür.

Bu yazı sadece Ebelik bölümü hakkında bilgi vermek amaçlıdır. Tercih döneminde kendi yeteneklerinize, ilgi alanınıza ve değerlerinize uygun bölümü seçmek için rehber öğretmenlerinizden veya eğitim koçlarınızdan destek almayı unutmayın.

Hepinize başarılı bir tercih dönemi, üniversite hayatı ve mesleki yaşam diliyoruz.