Merhaba, bu yazımızda sayısal öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Bilgisayar Mühendisliği bölümü hakkındaki bilgileri derleyeceğiz.

Bilgisayar Mühendisliği Puan Türü ve Bilgisayar Mühendisliği Başarı Sıralaması

Üniversite Adı

Sıralama (En düşük)

Boğaziçi Üniversitesi

1.134

İstanbul Teknik Üniversitesi

4.087

Hacettepe Üniversitesi

21.362

Marmara Üniversitesi

25.981

Ege Üniversitesi

40.002

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

61.680

Bilgisayar Mühendisliği bölümü, ÖSYM’nin açıklamış olduğu ÖSYS Kılavuzu’na göre MF-4 puan türünde öğrenci alımı yapmaktadır. Bu bölümdeki en başarılı üniversitelerin başarı sıralaması şöyledir: Boğaziçi Üniversitesi 1.134, İstanbul Teknik Üniversitesi 4.087, Hacettepe Üniversitesi 21.362, Marmara Üniversitesi 25.981, Ege Üniversitesi 40.002, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 61.680. görüldüğü gibi bu bölümü başarılı bir üniversitede okumak istiyorsanız yaklaşık olarak ilk 62.000’e girmeniz gerekmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Hangi Dersler Var?

Dört yıllık bir bölüm olan Bilgisayar Mühendisliği’nde bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim verilir ve araştırma yapılması istenir. Bu bölümde okutulan dersler bilgisayar donanım yapısı, programlama dilleri, veri yapıları ve algoritmalar, sayısal çözümleme, veri tabanı sistemleri, mantıksal tasarım, mikroişleyiciler, veri iletişim, sistem çözümleme, yönetim bilişim sistemleri gibi meslek derslerinden ve matematik, istatistik, fizik, elektrik, elektronik, ekonomi, işletme yönetimi gibi temel destek derslerinden oluşur. Meslek dersleri laboratuvar uygulamaları ile desteklenir. Öğrenciler kuramsal ve uygulamalı dersler yanında, gerek üniversite bilgisayar merkezlerinde, gerekse üniversite dışında bilgisayar merkezi olan kuruluşlarda yaz stajları yaparlar.

Bilgisayar Mühendisliği İçin Gerekli Özellikler

Bilgisayar mühendisliğine girmek isteyenlerin ve bu mesleği başarılı bir şekilde icra etmek isteyenlerin üstün bir sayısal düşünme gücüne ve sağlam bir mantığa sahip, dikkatli, sabırlı ve yaratıcı kişiler olmaları gereki. Ayrıca alanları ile ilgili dünyadaki gelişmeleri güncel olarak takip etmeleri gerekmektedir. Bilgisayar mühendisliğinde başarılı olmak isteyenlerin normalin üzerinde bir akademik yeteneğe sahip olmaları gerekmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Bilgisayar mühendisleri çeşitli yönetim, endüstri ve hizmet alanlarında sistem çözümleyici ve uygulama programcısı, bilgisayar donanım ve yazılımı üreten ve pazarlayan firmalarda ve genellikle bilgi işlem merkezlerinde sistem programcısı, bilgi işlem merkezlerinde yönetmen, yönetim bilişim sistemleri alanında kurucu ve yönetici mühendis, veri tabanı yönetmeni, bilgisayar destekli endüstriyel sistemlerinin tasarımında ve gerçekleştirilmesinde araştırma-geliştirme mühendisi olarak görev alabilirler.

Bilgisayar kullanımının hızla yaygınlaştığı ülkemizde Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunlarının yönetim, eğitim, endüstri, ticaret ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren çeşitli kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda, bankalarda, üniversitelerde, bilgisayar donanım ve yazılımı üreten ve pazarlayan firmalarda çalışma olanakları vardır.

Bu yazı sadece Bilgisayar Mühendisliği bölümü hakkında bilgi vermek amaçlıdır. Tercih döneminde kendi yeteneklerinize, ilgi alanınıza ve değerlerinize uygun bölümü seçmek için rehber öğretmenlerinizden veya eğitim koçlarınızdan destek almayı unutmayın.

Hepinize başarılı bir tercih dönemi, üniversite hayatı ve mesleki yaşam diliyoruz.