Büyük bir heyecanla beklediğiniz LYS’ye neredeyse bir ay kaldı. Sınav bir maratondur ve son bir aya kadar hala netlerinizde bir artış olmamışsa çalışmayı yine de bırakmayın! Çünkü son bir ay sınavda yükseliş devridir. Birazdan vereceğim ufak ama etkili taktiklerle çalışmalarınızdan aldığınız verimi artırabilirsiniz. Bu yazımızda LYS’ye bir ay kala kendinizi beş adımda sınava nasıl en iyi şekilde hazırlarsınız bunları anlatacağım.

Deneme Sınavlarını, Sınavın Provası Olarak Görün

Sınava hazırlanırken çözdüğünüz denemeler, gerçek sınavın provası gibidir. Bu yüzden deneme sınavlarındaki netleriniz, odaklanmanız, ruh haliniz gerçek sınavdaki performansınız ile ilgili ipuçları verir. Öğrencilerime deneme sınavlarını, gerçek sınavı çözer gibi çözmelerini tavsiye ediyorum. Mesela deneme sınavında dışarı çıkma izniniz olmayacak bu yüzden kendinizi o masada oturmaya alıştıracaksınız. Sınava gireceğiniz ortamın çevresindeki sesleri kontrol edemeyebileceksiniz, sesli bir ortamda soruları çözmeye alışın. Hatta LYS saat onda olduğu için son bir ay kala, her gün bir deneme çözün ve deneme sınavlarınızı mümkünse saat onda çözmeye başlayın.

Deneme sınavları eksik olduğumuz konular hakkında da ipuçları verir. Bu eksikleri tamamlamak için deneme sonuçlarınızı iyi analiz etmelisiniz. Bu konuyu ‘’Eyvah Denemem Kötü Geçti!’’ yazısında ayrıntılı bir şekilde açıklamıştım. Deneme sınavlarınızdaki yanlışları fırsata çevirmek istiyorsanız mutlaka okuyun.

Hızlı Ve Etkili Bir Şekilde Konu Tekrarı Yapın

LYS’ye bir ay kala genellikle okullarda ve etütlerde bütün konular bitmiş oluyor. Umarım siz de konularınızı bitirmişsinizdir ancak bitmediyse dahi telaş yapmayın. Yalnız şuna dikkat edin: Bu sürede uzun uzadıya konu tekrarı yapmak size vakit kaybettirir. Burada konu tekrarından kastım: 5-10 dakika hızlıca tekrar yapıp bolca soru çözün. Konu tekrarı yapmanız gereken konularda şöyle bir sıralama izlemelisiniz:

  • Öncelikle deneme sınavlarında eksik yaptığınız konuları belirleyin ve bu konuların sınavlarda çıkma oranlarına bakın. Eğer sınavda çok çıkan konuları öncelikli olarak bitirirseniz kısa sürede sınav sonuçlarında daha fazla net yapma şansınız olur.
  • Son bir ay kala hiç bilmediğiniz konulara başlamaktansa eksik olduğunuz konuları tamamlamanız daha mantıklı bir adım olabilir.

Geçmiş Yılların Sınav Sorularını Mutlaka Çözün

Son beş yılın sınav sorularını çözmeden sınava girmeyin, hatta zamanınız varsa son on yıla kadar çıkan soruları çözün. Çünkü ÖSYM’nin kendine özgü bazı soru kalıpları var ve bunları bazen birkaç sayı değiştirerek tekrar sorabiliyor. Her yıl orijinal birkaç soru çıksa da geçmiş yılların sınav sorularını çözerek bu soru kalıplarına aşina olursunuz ve sınavda karşılaştığınızda daha hızlı çözersiniz.

LYS, YGS’ye oranla daha fazla ezber gerektirir. Formüller, eser-sanatçı eşleşmeleri, madenler, tarım ürünleri, önemli tarihler gibi aklınızda tutmanız gereken pek çok şey olabilir. Bunları son bir ay kala sık sık tekrar etmeniz faydalı olacaktır. Ezberi daha hızlı ve eğlenceli hale getirmenin yollarını ‘’Nasıl Daha İyi Ezberlenir?’’ yazısından öğrenebilirsiniz.

Fizyolojik Ve Psikolojik Sağlığınıza Dikkat Edin

Son zamanlarda yapılan psikolojik hazırlık akademik hazırlık kadar önemlidir. Bu süreçte stresten uzak durmaya çalışın, sevdiğiniz aktiviteleri yapmaya çalışın, kısa yürüyüşlere çıkın, güzel şeyler düşünmeye çalışın, bol bol hayal kurun. Ayrıca beden sağlığınızı olumsuz etkileyecek davranışlardan da kaçının. Aşırı yağlı, tuzlu, metabolizmanızı bozacak gıdalardan kaçının. Bol bol sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Özellikle uyku düzeninizi sınav günü uyunacağınız saatte ayarlayın.

LYS Özel Ders Desteği Alın

Son olarak eğer herhangi bir konuda ya da derste eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız LYS özel dersalmak kısa sürede çok yol kat etmenize yardımcı olacaktır. Tecrübeli eğitim koçları ve özel ders öğretmenleri hem motivasyonunuzu canlı tutmanıza yardımcı olacaktır, hem de bilgileriyle sınava hazırlandığınız yolda size ışık tutacaktır. Eğer İstanbul’daysanız Boğaziçili eğitim koçlarımızdan destek alabilirsiniz. Ayrıca OkuldanEve.com/ozel-ders kısmında bulunan yazılarımız neden özel ders almanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Son yokuşta hala fark yaratma şansınız var. Çalışmayı elden bırakmayın. Yoğun ve disiplinli bir çalışmayla sonuçlarınızı 15-20 net bile artırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için yazılarımıza abone olup çalışmalarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Hepinize başarılar diliyorum.